Wydruk strony Dla Handlu - www.dlahandlu.pl

Ministerstwo Finansów zrezygnowało z pomysłu "paragonu przed płatnością"money.pl - 22 lutego 2019 09:09


Ministerstwo Finansów zrezygnowało z dalszych prac nad tzw. paragonem przed dokonaniem płatności. Wsłuchaliśmy się w krytyczne głosy przedsiębiorców. Będziemy rozważać inne sposoby uszczelnienia płatności – poinformował Jerzy Owczarek, przedstawiciel MF, w trakcie posiedzenia Rady Przedsiębiorców - podaje money.pl

Przed kilkoma tygodniami Ministerstwo Finansów poinformowało, że chce zmienić sposób ewidencjonowania płatności zobowiązać przedsiębiorców do wystawiania paragonu jeszcze przed tym, jak klient dokona zapłaty. Stąd nazwa proponowanej regulacji – "paragon przed płatnością". W intencji Ministerstwa Finansów miałaby ona prowadzić do uszczelnienia rejestrowania obrotu i tym samym stanowić oręż w walce z szarą strefą.
O ile przedsiębiorcy również są zwolennikami eliminowania z rynku firm, które nie wystawiają paragonów (a tym samym, nie płacą podatków i stanowią nieuczciwą konkurencję), to sam pomysł "paragonu przed płatnością" został przez nich skrytykowany. Nakładałby na nich bowiem dodatkowe obowiązki oraz wiązał się z koniecznością zakupienia nowych systemów do ewidencjonowania płatności.