Wydruk strony Dla Handlu - www.dlahandlu.pl

PiS opodatkuje internetowych gigantów?Money.pl - 7 marca 2019 11:56


Premier Mateusz Morawiecki chce sfinansować część obietnic nowym podatkiem. Miliard z potrzebnych 42 mld zł ma przynieść danina nałożona na "cyfrowych gigantów" - informuje money.pl.

Pomysł opodatkowania globalnych koncernów zarabiających w sieci nie jest ani nowym, ani polskim pomysłem. Najbliżej realizacji takiego scenariusza jest Francja. Minister finansów Bruno Le Maire przedstawił projekt zakładający, że tzw. podatek GAFA (akronim od nazw Google, Amazon, Facebook i Apple) wynosił 3 proc. od dochodów przedsiębiorstw przekraczających w skali globalnej 750 mln euro. Drugim z "wymogów" jest generowanie przynajmniej 20 mln euro przychodu we Francji. Ruch Francji to efekt impasu w Unii Europejskiej. Od marca 2018 r. na stole leży projekt unijnego podatku w wysokości 3 proc. przychodu przedsiębiorstwa, którego globalne przychody to przynajmniej 750 mln euro - czytamy na money.pl.

- To jest nasza walka z międzynarodowymi korporacjami o płacenie przez nie podatków w Europie. To jest jeden z obszarów, gdzie zgadzamy się bardzo mocno z naszymi przyjaciółmi z zachodniej Europy, zwłaszcza z dużych państw, że wielkie korporacje powinny płacić podatki w miejscu, gdzie prowadzą biznes - mówił podczas konferencji prasowej premier.

Generowane przez koncerny przychody są imponujące. Gorzej z płaconymi podatkami. Jak podaje money.pl, Facebook miał oficjalnie w ubiegłym roku w Polsce 30,7 mln zł przychodów, ale nie odprowadził do budżetu ani złotówki. Wykazał bowiem ponad 100 tys. zł nadpłaty. Z drugiej strony szacunkowa wartość rynku reklamy w mediach społecznościowych to 400 mln zł, z czego Facebook kontroluje nawet ponad 90 proc. Facebook na polskich przedsiębiorcach zarabia pół miliarda rocznie. Podatki płacić zacznie dopiero za rok.
Kolejne przykłady obecnych nad Wisłą gigantów internetowych nie tylko nie odbiegają od przykładu Facebooka, ale nawet są bardziej obrazowe. Google Poland chwalił się 318 mln zł przychodu w 2017 r. i 12,5 mln zł zapłaconego podatku. Z kolei Amazon z przychodem przekraczającym 1,42 mld zł zapłacił 15 mln zł podatku.
 
Więcej na money.pl