Wydruk strony Dla Handlu - www.dlahandlu.pl

Roszczenia wobec Steinhoff wynoszą już ok. 6 mld eurodlahandlu.pl, za Reuters - 28 maja 2019 14:45


Wobec Steinhoff przygotowywany jest pozew zbiorowy w sądzie we Frankfurcie, gdzie akcje spółki są notowane równolegle do giełdy w Johannesburgu – informuje Reuters. Łącznie wobec Steinhoff wysunięto już roszczenia na około 6 miliardów euro.

Sąd we Frankfurcie postanowił połączyć różne sprawy wniesione przez wspólników przeciwko spółce i wnieść je do wyższej jurysdykcji regionalnej w formie pozwu zbiorowego.

Jak podaje Reuters, wobec Steinhoff wysunięto już roszczenia na około 6 miliardów euro (6,68 miliarda dolarów).

- Jestem przekonany, że uda nam się udowodnić różne naruszenia obowiązków i pomóc inwestorom wygrać - powiedział Maximilian Weiss, jeden z prawników reprezentujących akcjonariuszy. Dodał, że inni inwestorzy, którzy jeszcze nie wnieśli swoich spraw, mogą teraz dołączyć do pozwu zbiorowego.

Akcjonariusze zwrócą się do niemieckich sędziów o stwierdzenie, że bilanse Steinhoffa za 2013, 2014 i 2015 r. były nieprawidłowe w nadziei na uzyskanie rekompensaty finansowej za poniesione straty.

Firma na początku maja tego roku opublikowała swoje opóźnione wyniki za 2017 r., przedstawiając 4 mld USD straty operacyjnej. Publikacja wyników z 2018 r. nie jest spodziewana przed czerwcem tego roku.

Steinhoff walczy o przetrwanie, odkąd w grudniu 2017 roku ujawnił luki w raportach księgowych, co spowodowało spadek wartości rynkowej spółki o 15 miliardów dolarów. Spółka została odcięta od linii kredytowych i przetrwała dzięki zastrzykom pieniężnym ze sprzedaży aktywów.

Steinhoff to międzynarodowy holding zarządzający około 12.000 sklepami o łącznej powierzchni sprzedaży 9 mln mkw., w ponad 30 krajach. Do jego marek należą m.in. takie sieci jak: abra, Conforama, Harveys, Bensons for Beds, Poundland/Dealz. W grupie znajduje się także spółka Pepkor Europe, właściciel między innymi obecnej w Polsce marki Pepco. W naszym kraju zadebiutowała niedawno sieć Dealz, która w tym roku chce w Polsce mieć 20 sklepów.