Wydruk strony Dla Handlu - www.dlahandlu.pl

Maj w handlu: Konflikt w Sparze trwa, wraca sprawa podatku, Tesco w odwrociedlahandlu.pl - 3 czerwca 2019 10:01


Konflikt pomiędzy Bać-Polem a Sparem i Piotrem i Pawłem w tle, doniesienia o kolejnych zamknięciach Tesco, zapowiedź wejścia nowego dyskontera na polski rynek oraz orzeczenie Sądu UE, unieważniające decyzję Komisji Europejskiej ws. tzw. podatku od handlu – to kilka z najważniejszych majowych wydarzeń w branży.

Wraca sprawa podatku handlowego
To mogło być zaskoczenie. Sąd Unii Europejskiej stwierdził nieważność decyzji Komisji dotyczących podatku od sprzedaży detalicznej w Polsce. Komisja popełniła błąd, uznając sporny środek za pomoc państwa.

Sąd zauważył, że stawki opodatkowania nie mogą zostać wyłączone z treści systemu podatkowego, jak uczyniła to Komisja. Bez względu na to, czy opodatkowanie ma miejsce według stawki jednolitej lub progresywnej, wysokość obciążenia – tak jak podstawa, zdarzenie podatkowe i krąg podatników – należy do podstawowych cech charakterystycznych systemu prawnego obciążenia podatkowego. Z zaskarżonych decyzji wynika, że w opinii Komisji system ten powinien być systemem, w którym przychody sprzedawców detalicznych są opodatkowane jednolitą stawką od pierwszej złotówki (liniową). Należy jednak stwierdzić, że „normalny” system o jednolitej stawce, do którego odwołała się Komisja, jest systemem hipotetycznym, który nie mógł zostać uwzględniony. Analizę selektywnego bądź nieselektywnego charakteru korzyści podatkowej należy bowiem przeprowadzić w świetle rzeczywistych cech charakterystycznych „normalnego” systemu podatkowego, w który się ona wpisuje, a nie w świetle hipotez, których nie przyjął właściwy organ.

Wyrok nie jest prawomocny. Komentarze ekspertów TUTAJ.

Spar vs. Bać-Pol – batalia trwa, Piotr i Paweł z zawartą umową
30 maja podpisano umowę kupna-sprzedaży udziałów w sieci Piotr i Paweł. Spółka zależna Spar Group z RPA, Wasz Sklep Spar (jej szefem został Tomasz Syller), przejmie większościowe udziały w Piotrze i Pawle od funduszy zarządzanych przez TFI Capital Partners.

Tym samym domknięty został proces inwestycyjny o którym strony informowały 26 kwietnia. Następnym krokiem będzie uzyskanie zgody Prezesa UOKiK, do którego zostanie złożony wniosek w najbliższym możliwym czasie. Szczegóły transakcji zostaną przedstawione po uzyskaniu wymaganych prawem zgód.

- Zawarta transakcja to ukoronowanie procesu restrukturyzacji sieci Piotr i Paweł. Pozyskanie inwestora, jakim jest globalna sieć Spar to zasoby, wiedza oraz doświadczenie jakie wnosi do Piotra i Pawła ta transakcja. To przede wszystkim poszerzenie oferty dla klientów, stworzenie nowych możliwości współpracy dla dostawców i miejsc pracy dla pracowników - podkreśla Marek Miętka, prezes sieci.

Tymczasem trwa w najlepsze konflikt o markę pomiędzy Spar International a Spar Polska. Pierwsza z firm potwierdziła, że po rozwiązaniu poprzedniej umowy licencyjnej w lutym 2019 r. ze spółka Spar Polska i przeglądzie wniosków od potencjalnych partnerów, zarząd Spar International przyznał licencję na markę Spar w Polsce firmie Spar Group Ltd.

Spar Polska nie zgadza się z tą decyzją i uważa ją za bezprawną (w tej sprawie po stronie Spar Polska opowiedziały się sądy w Kielcach i Katowicach). Spór między firmami rozstrzygnie sąd w Amsterdamie.

W maju dowiedzieliśmy się również, że kolejna ze spółek Leszka Bacia ma kłopoty. W maju Leszek Bać, dotychczasowy wiceprezes firmy Serpol, został wykreślony z listy członków zarządu spółki. Ukazało się również postanowienie Sądu Rejonowego w Rzeszowie dotyczące zabezpieczenia majątku przedsiębiorstwa.

Biedronka wyznacza nowe standardy
23 maja w Galerii Młociny ruszył najnowocześniejszy w Warszawie sklep Biedronka. Jest to jedna z największych placówek sieci - jej sala sprzedaży liczy 850 mkw., a załoga to ok. 40 osób. Jest to również pierwszy sklep w którym sieć zainwestowała w bezprzewodowy system komunikacji pracowników.
Do dyspozycji klientów jest 5 kas, a wkrótce pojawia się również kasy samoobsługowe. To zarazem pierwszy sklep, w którym klienci mogą skorzystać z samoobsługowej krajalnicy do pieczywa.
To szósta placówka w Warszawie wyposażona w specjalne stoisko mięsno-wędliniarskie, oferujące szeroki wybór produktów tradycyjnych, które wzbogacą asortyment wędlin i mięs paczkowanych. Młocińska Biedronka powstała w formacie 2.0.

Wiatr ze Wschodu
Jak ustaliła nasza redakcja, dyskonty Mere jednak będą rozwijały sieć w Polsce. Pierwsza placówka zostanie otwarta już w lipcu w Częstochowie przy ul. 1 Maja. To format tzw. „twardego dyskontu”, który sprzedaje prosto z palet.
Firma w kwietniu poszukiwała kierowników do pracy w 1. sklepie w Polsce. Sieć oferuje umowę o pracę oraz możliwość awansu wraz z rozwojem sieci sklepów.
W lutym br. firma na pracuj.pl publikowała ogłoszenie o zatrudnieniu specjalisty ds. zakupów do centrali firmy w Krakowie. W ogłoszeniu znalazło się stwierdzenie "obecnie rozpoczynamy działalność operacyjną w Polsce pod szyldem MERE".

Tesco znów w odwrocie
Tesco zamyka w Polsce cztery sklepy i centrum dystrybucji w Komornikach.
Sklepy, które zostaną zamknięte zlokalizowane są w Nowym Sączu (ul. Prażmowskiego), Rudzie Śląskiej (ul. 1 Maja), Starogardzie Gdańskim (ul. Zblewska) i Olsztynie (ul. Pstrowskiego). Tesco zdecydowało również o zamknięciu jednego ze swoich centrów dystrybucji w Poznaniu (Komorniki) i kontynuowaniu operacji w pozostałych dwóch centrach dystrybucji (Teresin i Gliwice).
Na koniec lutego br. sieć posiadała w naszym kraju 353 sklepy. Od lutego 2018 sieć zamknęła 62 placówki. Po zamknięciu ogłoszonych właśnie 4 zamknięć Tesco będzie liczyć 349 placówek.

Magazyn w Komornikach w Segro Logistics Park Poznań miał 30 tys. mkw. powierzchni i odpowiadał za dostawy produktów do 140 sklepów. Magazyn rozpoczął pracę na przełomie września i października 2016 roku. Obsługiwał sklepy Tesco w regionie północnym i północno-zachodnim.

Eurocash traci kluczowego klienta
PKN Orlen we wrześniu zakończy współpracę z Eurocashem. Koncern planuje utworzyć własną placówkę logistyczną, która będzie zaopatrywać w produkty sklepy przystacyjne. Redakcja dlahandlu.pl potwierdziła te informacje w PKN Orlen.
PKN Orlen jest dla Eurocashu największym klientem.

- W związku ze wzrostem zainteresowania ofertą pozapaliwową na stacjach na przestrzeni ostatnich lat, jeszcze w 2017 r. podjęto prace projektowe zmierzające do zbadania możliwości i potencjału samodzielnego zarządzania dystrybucją towarów. Takie rozwiązanie mogłoby przynieść korzyści wynikające z bezpośredniej, bardziej elastyczniej współpracy z producentami. Jest to zgodne ze strategicznymi założeniami koncernu dotyczącymi rozwoju sprzedaży detalicznej w oparciu o relacje z lokalnymi, często rodzinnymi przedsiębiorstwami – podał koncern w oświadczeniu.

Zmiany w zarządach
Jadwiga Zientara, dyrektor finansowy Carrefour Polska, zastąpiła Roberta Nocenia na stanowisku wiceprezesa spółki. Będzie odpowiadać za obszar ekspansji, nieruchomości komercyjnych i finansów.
Robert Noceń zrezygnował z pracy w sieci. Był związany z Carrefour Polska od ponad 21 lat. Rozpoczynał swoją karierę w tej firmie w 1998 r. jako senior marketing manager.
Tymczasowo obowiązki Roberta Nocenia przejęli inni członkowie zarządu Carrefour Polska.

Zmiany zaszły także w Maxima Grupe. Właściciel m.in. sieci Stokrotka, utworzył nowy zarząd. Dyrektorem generalnym została Jolanta Bivainytė. Zastąpiła tymczasowego szefa, którym był Justas Riauba (objął stanowisko po Daliusie Misiunasie). Zarząd grupy będzie się teraz składał z 7 osób.
Obecny zarząd składa się z: dyrektora generalnego, szefów sieci handlowych z pięciu krajów oraz przedstawiciela firmy Vilniaus Prekyba, będącego właścicielem Maxima Grupė.