Wydruk strony Dla Handlu - www.dlahandlu.pl

Czechy chcą wprowadzić 7-proc. podatek od usług cyfrowychdlahandlu.pl, za Reuters - 11 czerwca 2019 15:31


Republika Czeska chce wprowadzić podatek cyfrowy. Obowiązywałby on od połowy przyszłego roku, a jego stawka wynosiłaby 7 proc. – informuje Reuters, za dziennikiem Lidove Noviny.

Nowy podatek będzie obowiązywał firmy internetowe, o łącznym rocznym obrocie przekraczającym 750 mln euro (56,59 mln USD), osiągające na terenie Republiki Czeskiej dochody do opodatkowania w wysokości ponad 50 mln koron (2,21 mln USD).

Dziennik Lidove Noviny poinformował, powołując się na plany czeskiego ministerstwa finansów, że podatek nie miałby zastosowania do firm krajowych.

Czeski rząd dąży do wprowadzenia w połowie przyszłego roku podatku cyfrowego, skierowanego do globalnych gigantów, takich jak Google. Stawka podatku miałaby wynosić 7%.

Nad podatkiem cyfrowym trwają prace w Unii Europejskiej, jednak nadal nie ma zgody na to, jak wdrożyć tak zwany „podatek GAFA” (akronim nazw Google, Apple, Facebook i Amazon). UE chce, by firmy te ​​płaciły odpowiednią część podatków w Europie.

Przypomnijmy, w kwietniu ministerstwo finansów przedstawiło Aktualizację Programu Konwergencji (APK) będącą częścią Wieloletniego Planu Finansowego Państwa na lata 2019 - 2022. Jak wskazano w dokumencie, celem przewidywanych zmian, które miałyby wejść w życie 1 stycznia 2020 r., jest opodatkowanie przychodu przedsiębiorstw cyfrowych świadczących usługi na terytorium Polski. Opodatkowanie firm cyfrowych zaliczono w APK do kluczowych działań w obszarze podatków na lata 2019-20. Dochody z podatku od przedsiębiorstw cyfrowych w przyszłym roku mogłyby wynieść ok. 217,5 mln zł.

Przeczytaj także:

Podatek cyfrowy na dalekim horyzoncie