Wydruk strony Dla Handlu - www.dlahandlu.pl

Czerwiec w handlu: SPAR gra w szachy, Tesco zwalnia, na rynek wchodzi polskie Amazon Godlahandlu.pl - 1 lipca 2019 10:44


Niekończąca się historia – tak można chyba określić sytuację wokół sieci SPAR i Piotr i Paweł. Sytuacja w obu wypadkach jest dynamiczna, ale póki co nie prowadzi do konkretnych rozwiązań. Nad Tesco nadal ciemne chmury. Z kolei rynkowi liderzy przygotowują się do sezonu wakacyjnego.

Wyroki Temidy ws. SPAR

Sąd w Amsterdamie odrzucił roszczenia SPAR Polska przeciwko SPAR International w związku z rozwiązaniem umowy licencyjnej. Spar Polska domagał się uznania przez sąd, że umowa licencyjna wypowiedziana została przez centralę sieci Spar nieprawidłowo. Sąd w Amsterdamie nie podzielił tego zdania. Według sądu, okoliczności zerwania umowy były uzasadnione. Spar Polska będzie musiało pokryć koszty postępowania przed sądem w Amsterdamie.

Z kolei Sąd Okręgowy w Rzeszowie wydał postanowienie o ustanowieniu zabezpieczenia polegającego na zakazaniu spółce Spar Polska korzystania ze znaku towarowego słowno-graficznego Spar i innych, podobnych znaków towarowych w ciągu czterech miesięcy.

Po czterech wyrokach sądów (w różnych krajach i różnych instancji) w postępowaniach zabezpieczających, mamy remis 2:2.

W minionym miesiącu dowiedzieliśmy się również, że Wojciech Bystroń, dyrektor operacyjny Spar Polska, rozstał się z firmą. Bystroń był związany z firmą Bać-Pol (właścicielem Spar Polska) od 2008 roku.

Przejęcie Piotr i Pawła wciąż w toku

Nowego zarządu doczekała się spółka Wasz Sklep SPAR, która została powołana do docelowego prowadzenia sklepów Piotra i Pawła. Członkami zarządu zostali Marek Stelmaszak, Jakub Karbowiak oraz Tomasz Syller. Wykreślony został natomiast Christian Guy Gaunt, który był prezesem spółki.

10 czerwca w KRS zarejestrowano zmianę nazwy firmy Passington Ivestments na New Polish Investments. Tymczasem do UOKiK 11 czerwca br. wpłynął drugi wniosek z nazwą Passington Investments jako podmiotem, który stara się przejąć kontrolę nad Grupą Piotr i Paweł.
Udziałowcem spółki przestała być Vistra Shelf Companies. 80 udziałów trafiło do The Spar Group Limited a 20 do Morndale Investments, spółki zależnej Vistra Shelf Companies. Kapitał spółki to 5 tys. zł. Ze stanowiska prezesa zarządu został wykreślony Christian Guy Gaunt. Jako członkowie zarządu zostali wpisani Tomasz Syller, Marek Stelmaszak i Jakub Karbowiak. Czyli te same osoby, które znalazły się w zarządzie spółki Wasz Sklep SPAR.

Z kolei Firma Zimmerman Filipiak Restrukturyzacja - zarządca Piotra i Pawła złożyła do akt postępowania spis wierzytelności spółki.

Kłopoty Tesco trwają…

24 czerwca w Tesco Polska rozpoczęły się zwolnienia grupowe, obejmą maksymalnie 1 480 osób. Ostatnie umowy o pracę zostaną rozwiązane 31 października. Zwalniani pracownicy dostaną odprawy uzależnione oraz stażu pracy (od 1 do 3 miesięcznego wynagrodzenia) oraz dodatkowo jedną pensję. Związkowcy poinformowali, że firma chce ciąć zatrudnienie w sklepach, które nie zostały przeznaczone do zamknięcia.

Pod koniec czerwca "Solidarność" działająca w Tesco weszła w spór zbiorowy z pracodawcą. Związkowcy domagają się podwyżek - dla wszystkich pracowników sklepów od 350 zł brutto oraz 200 zł brutto dla osób na stanowiskach kierowniczych.

Nieuwzględnienie do 1 lipca postulatów otworzy związkowcom drogę do organizacji referendum strajkowego i ewentualnego ogłoszenia strajku we wszystkich sklepach Tesco.

Mamy polskie Amazon Go

Surge Cloud rusza z zupełnie nowym konceptem sklepu spożywczego. Firma chce podbić serca i kieszenie użytkowników aplikacji mobilnych otwierając całkowicie bezobsługowe i bezkasowe placówki handlowe. Pierwszy sklep pod logo Take&GO ruszy pod koniec czerwca w Poznaniu przy ulicy Półwiejskiej 13. Zanim powstaną kolejne, firma chce dobrze przetestować debiutancką placówkę. W rok od otwarcia pierwszego sklepu ma powstać ok. 20 kolejnych.

Auchan otwiera się na franczyzę
7 czerwca br. Auchan otworzył swój pierwszy sklep osiedlowy w ramach franczyzy. Placówka ruszyła w Wilanowie (Aleja Wilanowska 89). Wcześniej w tej lokalizacji działał Piotr i Paweł.
Auchan Retail Polska chce oprzeć się na modelu z innych krajów Auchan, w których sieć funkcjonuje od ponad 30 lat. Auchan Retail proponuje następujące modele handlowe: sklepy osiedlowe Moje Auchan, supermarkety pod szyldem Auchan Supermarkety i hipermarkety Auchan. 
- To nowa karta w naszej strategii rozwoju w Polsce. Chcemy pokazać siłę marki Auchan oferując naszym partnerom szkolenia i towarzyszenie w rozwoju - powiedział Gérard Gallet, dyrektor generalny Auchan Retail Polska.

Zmiany w zarządzie Kauflandu
Po ośmiu latach pracy w sieci Kaufland Krzysztof Szponder rozstał się z firmą.
Przez ostatnich pięć lat Krzysztof Szponder pełnił w sieci funkcję członka zarządu, a od marca 2015 r. był także wiceprezesem. Z firmą był związany czerwca od 2011 r. Wcześniej pracował m.in. w sieci Real czy Ahold. Obecnie Krzysztof Szponder stoi na czele sieci aptek Dr Max.

ZM Henryk Kania w restrukturyzacji

4 czerwca ZM Henryk Kania złożył w Sądzie Rejonowym Katowice-Wschód w Katowicach wniosek o otwarcie postępowania restrukturyzacyjnego – przyspieszonego postępowania układowego. Zarząd ocenia, że spółka jest zagrożona niewypłacalnością.
-Trudna sytuacja ekonomiczna spółki związana jest z ograniczonym dostępem do kapitału obrotowego, co wywołane zostało w szczególności znaczącymi wzrostami cen surowca w I kwartale 2019 r. Ograniczenia możliwości zakupu surowca spowodowały opóźnienia w realizacji i zmniejszenie wielkości przychodów ZM Henryk Kania w stosunku do stanu sprzed okresu powstałej niestabilności operacyjnej - tłumaczy firma.

ZM Henryk Kania to jeden z głównych dostawców Biedronki. Kontrakt z siecią stanowi 64 proc. obrotów spółki. Czy Biedronka właśnie straciła jednego z głównych partnerów ? - Mamy nadzieję, że firma wkrótce ponownie dołączy do grona największych dostawców wędlin do sieci Biedronka - powiedział przedstawiciel Jeronimo Martins.

Handel buduje sieć dystrybucji

Panattoni Europe wmurował kamień węgielny pod budowę największego centrum logistycznego firmy Carrefour Polska w kraju. Będzie to obiekt o charakterze BTS i powierzchni ponad 63 600. mkw. Inwestycja powstaje w Polsce Centralnej, w Rawie Mazowieckiej. Zakończenie prac budowlanych zaplanowane jest na koniec 2019 r. Będzie to 3. centrum sieci w Polsce.
W Stargardzie powstaje natomiast 11. centrum dystrybucyjne sieci Lidl Polska. Otwarcie zaplanowano na IV kwartał 2019 roku, pierwsze sklepy centrum zaopatrzy na przełomie roku 2019/2020. Pracę znajdzie tu około 200 osób.

Na wakacje z Lidlem i Biedronką

Pracownicy Biedronki połączą pracę z wakacyjnym pobytem nad morzem. W sumie w tym roku z pracy w nadbałtyckich miejscowościach skorzysta ok. 240 ochotników, którzy na co dzień są zatrudnieni w Biedronkach położonych z dala od morza. W wakacje pracownicy ponad 100 sklepów w miejscowościach turystycznych będą otrzymywać też specjalną nagrodę letnią (350 zł brutto). Biedronka do pracy na wakacje zaprasza także dorosłe dzieci pracowników.

Lidl również przygotował specjalne oferty pracy w miejscowościach turystycznych. Potencjalni pracownicy sezonowi mogą zatrudnić się na 20, 30 lub 40 proc. etatu, lub w pełnym wymiarze godzin. Niemiecki dyskonter oferuje wynagrodzenie 3,1 tys. zł brutto plus dodatkową premię letnią w wysokości 600 zł.

Także sieć Żabka rozpoczęła w połowie czerwca sezon letni nad polskim morzem. W miejscowościach nadmorskich uruchomiła 12 sklepów sezonowych. Placówki Żabki w pobliżu plaży można znaleźć m.in. w Dziwnowie, Łazach, Łebie, Międzywodziu i Władysławowie. Będą czynne do połowy września.

Jeronimo Martins pod lupą UOKiK

UOKiK skontrolował spółkę Jeronimo Martins Polska, sprawdzając, czy właściciel sklepów Biedronka nie wykorzystuje swojej pozycji na rynku wobec polskich dostawców, głównie owoców i warzyw. Urząd analizuje zgromadzony materiał.