Wydruk strony Dla Handlu - www.dlahandlu.pl

Tesco odmawia pracownikom podwyżek. Widmo strajku na horyzonciedlahandlu.pl - 3 lipca 2019 12:17


1 lipca w sieci Tesco oficjalnie ruszył spór zbiorowy. Zarząd sieci odmówił podwyżek pracownikom tłumacząc się względami ekonomicznymi. - Zamykanie sklepów nie tłumaczy wszystkiego. Pracownicy nie powinni odpowiadać za złe decyzje kierownictwa - mówi nam Elżbieta Jakubowska, przewodnicząca związku zawodowego działającego w Tesco.


Związkowcy z Tesco domagają się podwyżek - dla wszystkich pracowników sklepów od 350 zł brutto oraz 200 zł brutto dla osób na stanowiskach kierowniczych. 

Nieuwzględnienie do 1 lipca postulatów otworzyło związkowcom drogę do organizacji referendum strajkowego. Przewodnicząca związków przyznaje, że zarząd Tesco skontaktował się z  organizacją, ale odmówił pracownikom podwyżek.
Zanim w sieci ruszy referendum strajkowe, strony muszą przejść przez kolejne etapy procesu, takie jak rokowania i mediacje. Patrząc na dotychczasowy obrót sprawy można przepuszczać, że strony nie dojdą do porozumienia, a Tesco będzie musiało zmierzyć się ze strajkiem pracowników. 

Przypomnijmy, sieć w ostatnim czasie zdecydowała się na zamknięcie czterech sklepów i jednego centrum dystrybucyjnego.

W pierwszym kwartale roku finansowego 2019/20 sprzedaż całej Grupy wyniosła 13,978 mld funtów, co oznacza wzrost LfL o 0,2 proc. Sprzedaż w Europie Centralnej wyniosła 1,296 mld funtów, czyli spadła LfL o 4,9 proc.
Przychody sieci Tesco w Polsce za rok finansowy 2018/19 wyniosły 9,6 mld zł, podczas gdy w roku 2017/18 było to 10,58 mld zł przychodów ze sprzedaży.

Wkrótce dołączymy oficjalne stanowisko związków zawodowych ws. sporu zborowego.