Wydruk strony Dla Handlu - www.dlahandlu.pl

Prezes PKN Orlen o przejęciu Lotosu: Nie wiem czy nam się to udaPAP - 6 lipca 2019 16:09


Celem przejęcie Lotosu przez Orlen jest to, by firma istniała za 10, 15, 20 lat i byśmy konkurowali na rynku – podkreślił w sobotę w Katowicach prezes PKN Orlen Daniel Obajtek. Jednocześnie dodał, że nie wie, czy ostatecznie to się uda, ale firma stara się by tak się stało.

"Ja nie wiem, czy nam się to uda (przejęcie Lotosu - PAP), to jest proces bardzo ciężki i trudny, robimy wszystko, żeby się to udało" - powiedział szef Orlenu w sobotę na panelu towarzyszącym Konwencji Programowej PiS i Zjednoczonej Prawicy.

Obajtek tłumaczył, że fuzja Orlenu i Lotosu ma pozwolić konkurować i istnieć polskiej firmie przez 10,15, 20 lat. Dodał, że kapitalizacja po połączeniu obu firm wyniesie 19 mld dolarów. Porównał to do globalnego giganta paliwowego BP, którego kapitalizacja wynosi - jak wskazał szef Orlenu - 130 mld dolarów.

"Jeżeli teraz tego nie zrobimy to za 10-15 lat konkurencja przyjdzie i po Lotos, i po Orlen" - oświadczył.

Obajtek mówił o efektach związanych z synergią oraz możliwością optymalizacji. "Przy 150 mld obrotów chyba można zrobić optymalizację" - stwierdził.

Zaznaczył, że synergie spółek w polskiej gospodarce nie są po to, by jakiś prezes "był większy, mniejszy, miał większe znaczenie". "One są potrzebne, byśmy tak naprawdę konkurowali" - podkreślił.

PKN Orlen złożył w środę w Komisji Europejskiej formalny wniosek o zgodę na przejęcie kapitałowe Grupy Lotos. Według niego, celem przejęcia jest m.in. stworzenie "silnego gracza" z międzynarodowym potencjałem, jeszcze bardziej liczącego się na rynku dostaw ropy.

Jak poinformował PKN Orlen, złożony wniosek zawiera m.in. założenia transakcji i argumentację dotyczącą jej wpływu na konkurencję na rynkach, gdzie obie spółki działają; do wniosku załączono pakiet dokumentów wewnętrznych obydwu spółek, które mają pozwolić Komisji Europejskiej na zweryfikowanie trafności podnoszonej argumentacji.