Wydruk strony Dla Handlu - www.dlahandlu.pl

Dyrektor Metro wzywa akcjonariuszy do odrzucenia oferty EP Global Commercedlahandlu.pl za Retail Detail - 26 lipca 2019 11:45


Niemiecka grupa detaliczna Metro wzywa swoich akcjonariuszy do odrzucenia oferty przejęcia złożonej przez EP Global Commerce, ponieważ jest ona zbyt niska. Firma opublikowała właśnie dobre wyniki kwartalne.

EP Global Commerce, fundusz inwestycyjny należący do czeskiego miliardera Daniela Kretinsky'ego i słowackiego biznesmena Patrika Tkaca, chce zapłacić 16 euro za akcję zwykłą i 13,80 euro za akcję preferencyjną. To sprowadza się do wyceny Metro na około 5,8 mld euro. Inwestor, który posiada już 32,7% akcji chce, aby firma wycofała się z Chin, ale obiecuje, że nie zamknie sklepów na niemieckim rynku.

Już na początku władze Metro były sceptycznie nastawione do tej oferty. Po dokładnej analizie dyrektor generalny Olaf Koch potwierdził to stanowisko: - Uważamy, że cena oferowana przez EPGC jest nieodpowiednia, ponieważ znacznie zaniża wartość spółki. Zalecamy naszym akcjonariuszom, aby nie akceptowali oferty - powiedział.
Według Kocha obecna strategia gwarantuje trwały i rentowny wzrost, a firma jest gotowa odgrywać wiodącą rolę na zmieniającym się rynku horeca.

Opublikowane ostatnio dane za trzeci kwartał roku obrotowego 2018/2019 wydają się potwierdzać wizję Kocha. Porównywalna sprzedaż wzrosła o 3,4 proc., a operacyjne przepływy pieniężne (EBITDA) wyniosły 316 mln euro, co oznacza wzrost o 3,7 proc. Grupa poczyniła postępy w prawie wszystkich regionach, nawet w Chinach. Rynek rosyjski wciąż pozostaje bardzo trudny: obroty spadły o 4,8 proc. 

Metro podało także, że negocjacje dotyczące sprzedaży sieci hipermarketów Real firmie Redos postępują bardzo dobrze. W krajach Beneluksu Redos posiada oddziały Makro cash & carry oraz hurtownię Metro Food Service.