Wydruk strony Dla Handlu - www.dlahandlu.pl

Czy ceny pieczywa wzrosną? Tego dowiemy się dopiero we wrześniu



portalspozywczy.pl - 1 sierpnia 2019 16:03


– Jest jeszcze za wcześnie na szacowanie wpływu tegorocznej suszy na ceny pieczywa. Ocena wszystkich czynników jest jeszcze niemożliwa. Zbyt dużo mamy niewiadomych – mówi serwisowi potalspozywczy.pl Stefan Putka, współwłaściciel Piekarni Cukierni Putka.

– Nie wiemy jeszcze, jaka jest skala suszy w Polsce, jak będą wyglądały zbiory zbóż w kraju i handel zbożami na świecie – tłumaczy serwisowi potalspozywczy.pl Stefan Putka.

Podobnie trudno oszacować ceny mąk.

– W tej chwili prawdopodobnie nawet młynarze nie są w stanie odpowiedzieć na pytania dotyczące podwyżek i ich prognozowanej skali. Odpowiedzi poznamy we wrześniu i październiku, kiedy będą już znane szacunki tych parametrów – zakłada współwłaściciel Piekarni Cukierni Putka.

Jak dodaje, na ceny pieczywa w dużej mierze wpłynęły zaś inne czynniki, mi.n. sytuacja na rynku pracy. – Jesteśmy po podwyżkach pracowniczych, które wpłynęły już na kilkuprocentową podwyżkę cen pieczywa – tłumaczy.

Kolejny istotny czynnik to zmiany cen prądu. 

– Z ceną prądu jest też niewiadoma. Zakłady mają różne umowy z dostawcami energii. My mieliśmy umowę dłuższą. W tym roku płacimy jeszcze mniej za prąd, ale też nie wiemy, jak to się ukształtuje za pół roku. To wszystko są niewiadome, na które nie znamy jeszcze odpowiedzi. Trudno więc prorokować zmianę cen pieczywa w tym roku. To raczej kwestia końcówki roku lub początku roku następnego – precyzuje Stefan Putka