Wydruk strony Dla Handlu - www.dlahandlu.pl

Co dziesiąte piwo w UE pochodzi z Polskibankier.pl - 2 sierpnia 2019 14:31


W 2018 r. Polska znalazła się na podium największych producentów piwa w Europie – wynika z danych opublikowanych przez Eurostat w Międzynarodowym Dniu Piwa. Największymi piwoszami w Europie pozostają Czesi, którzy wypili w ubiegłym roku ponad 280 kufli na głowę - pisze bankier.pl

Browary zlokalizowane w Polsce wyprodukowały w ubiegłym roku 40 mln hektolitrów piwa. Oznacza to, że co dziesiąte piwo w Unii Europejskiej pochodziło z Polski.

Liderem unijnej produkcji piwa w 2018 r. okazały się Niemcy (83 mln hektolitrów). Więcej piwa od Polski wyprodukowała jeszcze Wielka Brytania (45 mln hl). Na kolejnych miejscach znalazły się Hiszpania (36 mln hl) oraz Holandia i Belgia (po 24 mln hl).

Słynący z miłości do złocistego trunku Czesi w ubiegłym roku wyprodukowali 21 mln hl piwa. To jednak nasi południowi sąsiedzi spożywają go wciąż najwięcej w przeliczeniu na mieszkańca. W ubiegłym roku statystyczny Czech wypił 141 litrów (282 kufle) tego alkoholu. W tym samym czasie – jak wynika z raportu Deloitte – Polacy spożyli średnio 97 litrów na osobę, co dało nam czwarte miejsce w Europie.W  ubiegłym roku ze sklepowych półek w Polsce zniknęło o 4,1 proc. więcej litrów niż 12 miesięcy wcześniej. Jak wynika z danych firmy badawczej Nielsen, w ubiegłym roku wartość sprzedaży wyniosła 16,8 mld zł – o 7,7 proc. więcej rok do roku.

Całość na bankier.pl