Wydruk strony Dla Handlu - www.dlahandlu.pl

Gazetki handlowe z nieetycznym zachowaniem wobec osób starszych? Poseł pyta o nadzór UOKiKdlahandlu.pl - 5 sierpnia 2019 13:02


Artur Szałabawka (poseł PiS) zwrócił się do prezesa Rady Ministrów w sprawie nadzoru UOKiK nad prezentacją cen produktów. Jego zdaniem placówki handlowe wykorzystują osoby starsze, które mają problemy ze wzrokiem. Poseł wystosował w tej sprawie interpelację poselską.

- (...) coraz większa konkurencja na rynku powoduje wzrost ilości placówek handlowych, które pozyskują klientów za pomocą narzędzi marketingu bezpośredniego. Gazetki reklamowe i wszelkie materiały promocyjne sklepów prowadzących sprzedaż detaliczną, czy też hurtową, przedstawiają potencjalnemu klientowi wizerunek graficzny danych produktów wraz z ich ceną. Jednak coraz częściej stosowany jest zabieg celowego wprowadzania konsumentów w błąd – szczególnie osób starszych, czy też osób, które posiadają dysfunkcję narządu wzroku. Polega on na tym, że przy fotografii przedstawiającej oferowany produkt umieszczana jest kwota, która nie jest realną ceną danego produktu, a jedynie wielkością pojedynczej raty, płatnej przy sprzedaży w systemie ratalnym. Kwota ta jest celowo wyeksponowana w taki sposób, aby przy pierwszym kontakcie z materiałem promocyjnym klient miał odnieść mylne wrażenie, że jest to realna cena danego produktu, a nie wartość pojedynczej raty. Zachowanie takie jest nieetyczne ze względu na swój intencjonalny charakter, mający na celu przyciągnięcie klienta do sklepu i wprowadzenie w przeświadczenie, że za produkt zapłaci niską cenę - pisze poseł.

Artur Szałabawka pyta ministra czy w rządzie prowadzone są prace regulujące ten proceder. Na razie interpelacja jest bez odpowiedzi, czekamy na publikację wyjaśnień.