Wydruk strony Dla Handlu - www.dlahandlu.pl

Maxima zainwestuje ponad 50 mln euro w rozwiązania sprzyjające środowiskudlahandlu.pl - 6 sierpnia 2019 14:32


Firmy należące do Maxima Grupė i Nordic Investment Bank (NIB) podpisały 10-letnią umowę pożyczki na 52 mln EUR. Środki zostaną przeznaczone na zwiększenie efektywności energetycznej nowo otwieranych i remontowanych sklepów sieci handlowej Maxima w krajach bałtyckich. Nastąpi to poprzez modernizację systemów chłodniczych i technologii chłodniczych w sklepach, instalację energooszczędnych rozwiązań oświetleniowych i budowę elektrowni słonecznych.

- Podpisując umowę pożyczki, zobowiązaliśmy się do inwestowania w rozwiązania zwiększające efektywność energetyczną w naszych sklepach. Pozwoli nam to nie tylko obniżyć koszty operacyjne, ale także zainwestować pieniądze zaoszczędzone na innowacjach i czystych technologiach. Jednym z głównych priorytetów określonych w strategii Maxima Grupė jest działanie w sposób wydajny i zrównoważony, dlatego biorąc pod uwagę skalę działalności naszych firm, staramy się przyjmować rozwiązania bardziej przyjazne dla środowiska - powiedział dyrektor finansowy Maxima Grupė oficer Vitalij Rakovski.

- Projekt przyniesie zarówno poprawę efektywności energetycznej, jak i lepsze wrażenia zakupowe dla klientów - dodaje Henrik Normann, prezes i dyrektor generalny NIB.

Firma zakłada, że 52 miliony euro zostaną zainwestowane w ciągu najbliższych 3 lat, z czego część już w tym roku. Inwestycje przyniosą korzyści w zakresie oszczędności energii, ponieważ oczekuje się, że roczne zużycie energii spadnie o 40 GWh, co oznacza, że w zrekonstruowanych obiektach zostanie zaoszczędzone ponad 30 procent rocznej energii. Co więcej, szacuje się, że instalacja paneli słonecznych będzie wytwarzać rocznie 13 GWh energii odnawialnej, co zmniejszy zużycie energii pochodzącej z zewnątrz.