Wydruk strony Dla Handlu - www.dlahandlu.pl

Steinhoff chce stać się firmą inwestycyjną. Będzie wyprzedawać aktywadlahandlu.pl, za Reuters - 13 sierpnia 2019 14:53


Zdaniem prezesa Steinhoff, Louisa du Preez, jedyną nadzieją na przetrwanie grupy jest sprzedaż aktywów i przekształcenie się w firmę inwestycyjną skoncentrowaną na handlu detalicznym – poinformowała agencja Reuters.

Od czasu wybuchu skandalu księgowego w grudniu 2017 r. firma przynosi straty do 4 miliardów dolarów rocznie.

Firma przedstawiła pierwszą od tamtej pory prezentację dla inwestorów. W jej trakcie Louis du Preez powiedział, że „jedynym sposobem na przetrwanie” jest przekształcenie się w spółkę holdingową zajmującą się wyłącznie inwestycjami, działającą w segmencie detalicznym.

Aby to osiągnąć, Steinhoff chce sprzedać swoje niedetaliczne aktywa i zredukować liczbę miejsc pracy we francuskiej sieci Conforama.

Zdaniem przedstawicieli zarządu grupy, ​​firma będzie walczyć o powrót do rentowności przez wiele lat, nawet przy dużych obrotach. Prezes du Preez powiedział także, że dług Steinhoffa - w wysokości ponad 9 miliardów euro - był zbyt wysoki i ten problem należy pilnie rozwiązać.

Steinhoff jest właścicielem Mattress Firm Inc w Stanach Zjednoczonych i sieci Fantastic w Australii. W grupie znajduje się także spółka Pepkor Europe, właściciel między innymi obecnej w Polsce marki Pepco. W naszym kraju zadebiutowała niedawno sieć Dealz, która w tym roku chce w Polsce mieć 20 sklepów.

Przeczytaj także:

Roszczenia wobec Steinhoff wynoszą już ok. 6 mld euro