Wydruk strony Dla Handlu - www.dlahandlu.pl

Kukiz'15 chce zmian w oznaczeniach żywności w sklepachPAP - 28 sierpnia 2019 15:11


Kukiz'15 zaproponował w środę zmiany w oznaczeniach żywności w sklepach. Według projektu, oznaczenia jakości żywności powinny znaleźć się przy etykiecie cenowej, a nie na opakowaniach produktów. Przyczyną zmian ma być słaba jakość sprzedawanej żywności i spadek średniej długości życia Polaków.

Poseł Kukiz'15 Jarosław Sachajko oraz autor projektu "Z Polskiej Wsi" Marek Kur przedstawili w środę na konferencji prasowej w Sejmie projekt zmian w oznaczeniach żywności sprzedawanej w polskich sklepach.

Projekt zakłada umieszczenie przy etykiecie cenowej specjalnego oznaczenia, na którym znalazłyby się informacje o ilości dodatków chemicznych w żywności, kod QR oraz kraj pochodzenia.

Według autorów projektu, "oznaczenia powinny być nie na opakowaniach produktów, ale przy etykiecie cenowej, co bardziej zdeterminuje wybory konsumentów". Podkreślali, że potrzeba zmian w oznaczeniach żywności wynika ze spadku średniej długości życia Polaków.

"GUS w swoich badaniach pokazał, że drugi rok z rzędu żyjemy coraz krócej. To pokazuje, że jest coś nie tak z żywnością i pokarmem, który spożywamy" - powiedział Sachajko.

Poseł Kukiz'15 przedstawił także dane z raportu Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego, które - jak zauważył - "mają wskazywać na obecność zbyt dużej ilości cukrów, tłuszczów trans i konserwantów w żywności sprzedawanej w Polsce".

Marek Kur mówił z kolei o pomyśle stworzenia "specjalnego generatora, który w oparciu o algorytm, generowałby oznaczenie produktu na podstawie informacji w bazie danych". Zaznaczył, że koszt wprowadzenia nowych oznaczeń do produktów "nie jest taki duży".

"Chcemy zrealizować prawo konsumenta do informacji o produkcie" - zadeklarował Kur.