Wydruk strony Dla Handlu - www.dlahandlu.pl

Lewiatan dostrzegł potrzebę zabezpieczenia interesów franczyzobiorcówportalspozywczy.pl - 11 września 2019 10:56


W 2019 roku Polska Sieć Handlowa Lewiatan świętuje 25-lecie działalności. Co zdecydowało o tym, że z wielu podmiotów utworzonych w latach 90. sieć przetrwała i dalej się rozwija? – W sieci Lewiatan dostrzeżono potrzebę zabezpieczenia interesów franczyzobiorców, czego wynikiem było powstawanie spółek regionalnych, których udziałowcami byli detaliści – mówi serwisowi portalspozywczy.pl Wojciech Kruszewski, prezes zarządu Lewiatan Holding S.A.

–  Lewiatan powstał w 1994 r. z inicjatywy polskich kupców prowadzących działalność hurtową. Głównym celem przyświecającym twórcom była ochrona ich interesów w obliczu masowego i niekontrolowanego napływu zewnętrznych koncernów handlowych. Podobnych inicjatyw hurtowników w latach 90. było wiele, jednak do dzisiaj udało się przetrwać tylko nielicznym. Stało się tak, ponieważ hurtownikom przyświecały zupełnie inne cele niż detalistom. Tworzyli sieci, które miały gwarantować im głównie pewne źródło sprzedaży towarów, a w konsekwencji maksymalizować zyski hurtowni. Była to jednak polityka, która nie zapewniała dynamicznego rozwoju detalistom – tłumaczy Wojciech Kruszewski, prezes zarządu Lewiatan Holding S.A. 

– W sieci Lewiatan dostrzeżono potrzebę zabezpieczenia interesów franczyzobiorców, czego wynikiem było powstawanie spółek regionalnych, których udziałowcami byli detaliści. Z kolei spółki regionalne w ramach wzajemnych porozumień zaangażowały się kapitałowo w Centralę Sieci. Taka autorska koncepcja systemu franczyzowego przyczynia się do dynamicznego rozwoju Lewiatana – dodaje prezes. 

Więcej na portalspozywczy.pl