Wydruk strony Dla Handlu - www.dlahandlu.pl

Property Forum: Położenie Polski znakomite dla rynku logistycznegopropertynews.pl - 11 września 2019 20:52


Polska może pochwalić się 17 mln mkw. istniejącej powierzchni magazynowej. Kolejne 2 mln mkw. są w budowie. - Wierzymy, że dobra passa na rynku nieruchomości magazynowych będzie trwać. Położenie Polski jest dla rynku logistycznego znakomite. Infrastruktura jest dobra, a staje się jeszcze lepsza - powiedział w trakcie Property Forum 2019 Michał Białas, Country Manager Poland, Accolade.

- E-commerce rośnie w tempie ok 20 proc. rocznie od wielu lat. Dynamika wzrostu powinna się utrzymać. Wierzymy, że w Polsce mają szanse rozwinąć się lokalizacje w średnich miastach. Mamy takich dziewięć - przekonywał w trakcie sesji "Polowanie na magazyny" Michał Białas.

Od kilku miesięcy można jednak zauważyć delikatne spowolnienie, częściowo powiązane z sytuacją na rynku niemieckim.

- MLP jest obecne w Niemczech i tam widzimy już spowolnienie. W Polsce mieliśmy dobry rok, ale nasza gospodarka jest silnie związana z niemiecką, więc to spowolnienie dotrze również do Polski. Nie jesteśmy wielkimi optymistami - przyznała Agnieszka Góźdź, dyrektor ds. sprzedaży na Polskę i Rumunię w MLP Group.

Według Agnieszki Rodak, prezes zarządu Rumia Invest Park, o spowolnieniu można mówić w przypadku dużych inwestycji. - To co jest zauważalne w naszym parku przemysłowym w Rumii to, że mniejsi przedsiębiorcy aktywnie szukają małych powierzchni 2-3 tys. mkw. Dlatego nie skupiałabym się na spowolnieniu, ale na małych polskich firmach, które działają dynamicznie i u których nie widać spowolnienia - uważa Agnieszka Rodak.

Barbara Piontek, zastępca prezesa, członek zarządu Katowickiej SSE dodała, że nauczyliśmy się, że gospodarka powinna cały czas rosnąć, ale zawsze będą zmiany trendów i pewne wahnięcia, również regionalne. - Ostatnie zmiany w funkcjonowaniu specjalnych stref ekonomicznych otworzyły rynek dla polskich firm, które są już dojrzałym biznesem. Ważne są również procesy automatyzacji, dla których jest dużo miejsca na polskim rynku. To jakie inwestycje, również przemysłowe, będziemy przyciągać do naszego kraju będzie powiązane z edukacją i kadrami - podkreśliła Barbara Piontek..

Mirosław Koszany, prezes zarządu Biura Inwestycji Kapitałowych, zaznaczył, że w 2007 r. sytuacja wyglądała podobnie jak dziś. - Dużo się budowało, wszyscy uważali, że będzie świetnie, po czym nagle w 2008 r. przyszło załamanie, a rynek magazynowo-przemysłowy został nim najbardziej dotknięty - stwierdził. - Teraz rynek zwalnia już trzecie półrocze, niezauważalnie, ale stale - dodaje.