Wydruk strony Dla Handlu - www.dlahandlu.pl

Raport: Reklamodawcy zwiększają wydatki w kanale onlinedlahandlu.pl - 16 września 2019 09:41


W roku 2020 r. swoją dominację w reklamie umocnią platformy mediów społecznościowych i wideo online pomimo pewnych obaw związanych z pomiarem ich efektywności.

Duża część marketerów z całego świata (46%) nie może pochwalić się jeszcze właściwą równowagą i synergiami pomiędzy mediami cyfrowymi i tradycyjnymi (offline), a trzy czwarte tej grupy (76%) nadal ma problemy z pomiarem efektywności swoich działań w różnych kanałach komunikacji. Taki wniosek płynie z najnowszej edycji corocznego badania branży marketingowej Getting Media Right: Marketing in Motion, którego wyniki ogłosiła firma Kantar.

W roku 2020 spodziewany jest znaczny wzrost wydatków na reklamę cyfrową, ponieważ marketerzy starają się zoptymalizować swój media mix. W ciągu najbliższych 12 miesięcy 84% marketerów planuje zwiększyć inwestycje w reklamę wideo w Internecie, 70% zamierza zwiększyć wydatki na media społecznościowe, a 63% decyduje się na podniesienie kwot wydatków na podcasty. Dane te pozostają w znaczącym kontraście z planami względem rynku mediów drukowanych – 70% marketerów twierdzi, że zmniejszy wydatki na reklamy w czasopismach, a 66% zamierza ograniczyć inwestycje w reklamę publikowaną w gazetach.

Pomimo przewidywanych wzrostów w segmencie reklamy internetowej wyzwaniem dla marketerów pozostaje pomiar efektywności mediów cyfrowych – pojawiają się tu swego rodzaju „białe plamy”, czyli na przykład tzw. „walled gardens” (zamknięte ekosystemy internetowe), co utrudnia zbadanie efektywności reklam kierowanych do odbiorców poprzez wiele kanałów komunikacji. Z tego powodu wielu reklamodawców nie dysponuje pełnymi danymi na temat efektywności swoich marek w różnych kanałach przekazu.

– Szybki wzrost wydatków na reklamę cyfrową nie jest zaskoczeniem, natomiast najnowsze badania wskazują, że marketerzy mają jeszcze przed sobą długą drogę, jeśli chodzi o pomiar kampanii wielokanałowych i udowodnienie poziomu zwrotu z inwestycji – stwierdziła Jane Ostler, Global Head of Media Effectiveness w firmie Kantar. – W ciągu najbliższych 12 miesięcy w branży nastąpią ogromne zmiany w związku ze wzrostem znaczenia nowych kanałów, jak np. podcastów czy zaawansowanej telewizji oraz odchodzeniem od plików cookie. Nie pozostanie to z pewnością bez wpływu na targetowanie i pomiar skuteczności kampanii reklamowych przez reklamodawców. Marketerzy powinni dążyć do optymalnego wykorzystania obu elementów: muszą stworzyć system do monitorowania wpływu prowadzonych działań na wskaźniki biznesowe oraz wskaźniki dotyczące marek – dodała.