Wydruk strony Dla Handlu - www.dlahandlu.pl

Amazon, Google i Facebook - w USA rusza kolejne postępowanie antymonopolowePAP - 1 października 2019 14:06


W USA ruszy kolejne postępowanie antymonopolowe przeciwko wielkim firmom takim jak Amazon, Google i Facebook - podała we wtorek agencja Bloomberga. Tym razem postępowanie wszczyna komisja Izby Reprezentantów ds. małej przedsiębiorczości.

Szefowa komisji Nydia Velazquez zapowiedziała, że skieruje do wielkich firm technologicznych pytania o negatywny wpływ ich działalności biznesowej na konkurencyjność w sektorze małych przedsiębiorstw. Wysłuchanie przedstawicieli koncernów w tej sprawie miałoby odbyć się w końcu października lub początku listopada.

Podczas wysłuchania Velazquez planuje poruszyć m.in. problemy, z jakimi małe firmy spotykają się, gdy próbują promować swoją działalność lub sprzedawać swoje usługi i produkty na należących do gigantów platformach internetowych. Według Bloomberga to sprawa kluczowa w postępowaniu na poziomie federalnym przeciwko Amazonowi, którego internetowa platforma sprzedaży wykorzystywana jest przez tysiące zewnętrznych firm, docierających do swoich klientów poprzez sklep tego koncernu. Jak wskazuje agencja, rezultaty wysłuchania mogą wesprzeć krytyków wielkich firm, którzy argumentują, że dominujące platformy internetowe bardzo często nadużywają swojej pozycji celem ograniczania i tłumienia konkurencyjności na rynku.

Zaplanowano również drugie wysłuchanie, podczas którego zaproszeni przedstawiciele małych firm złożą oświadczenia ws. negatywnego wpływu działalności gigantów na ich biznes. W czerwcu tego roku Velazquez skierowała list do koncernu Amazon ws. planów firmy dotyczących wstrzymania masowych zamówień od mniejszych dostawców towarów. Jej zdaniem decyzja ta może zmusić małych handlowców do zakończenia współpracy z Amazonem, co może skutkować utratą setek tysięcy miejsc pracy oraz stratami milionów dolarów z tytułu braku sprzedaży.

Jak przypomina agencja Bloomberga, to kolejne postępowanie w serii dochodzeń antytrustowych, które przeciwko firmom z sektora technologicznego wszczęły już m.in. podkomisja ds. antytrustowych Izby Reprezentantów, Federalna Komisja Handlu i amerykańskie ministerstwo sprawiedliwości. Jednocześnie Bloomberg podkreśla, że obecnie nie można mówić o tym, czy postępowanie, które chce wszcząć Velazquez zaowocuje stworzeniem nowych regulacji prawnych bądź dalszymi czynnościami wyjaśniającymi. Kwestia wpływu wielkich firm na działalność biznesową małych podmiotów zdaniem agencji jednak może stanowić wartościowe uzupełnienie informacji fundamentalnych dla obecnie prowadzonych postępowań antytrustowych.