Wydruk strony Dla Handlu - www.dlahandlu.pl

Mięso z pałeczkami listerii w holenderskich i niemieckich sklepachnext.gazeta.pl - 9 października 2019 09:20


Jak donosi "The Brussels Times", holenderski Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego i Środowiska (RIVM) podał, że trzy osoby zmarły po zarażeniu się listerią, którą wykryto w wędlinach wieprzowych firmy Aalsmeer, produkowanych w zakładzie Offerman. Holenderskie markety zdecydowały się wycofać produkty z mięsa wieprzowego w związku z ryzykiem zakażenia. Wędliny z zakładu przetwórczego Offerman były dostępne w sklepach sieci Aldi, Jumbo, Sligro, Versunie i Bidfood - podaje next.gazeta.pl

Belgijska federalna agencja ds. bezpieczeństwa żywności (FAVV) jest zdania, że mimo wykrycia ognisk listeriozy skala problemu może nadal rosnąć. Ogółem, tylko w ciągu ostatnich dwóch lat w Holandii w podobny sposób zostało zarażonych listeriozą 20 osób.Produkty holenderskiej firmy Aalsmeer są dostępne także w Niemczech. Tam na skutek spożycia żywności zakażonej listerią zmarły dwie starsze osoby, a kilkadziesiąt innych zachorowało po spożyciu salami i pasty mięsnej. Wilke, firma dystrybuująca w Niemczech produkty Aalsmeer, wstrzymała dostawy po interwencji tamtejszych służb sanitarnych. Skażone produkty mogły trafić nie tylko do marketów, ale też do restauracji i cateringu.

Trwa dochodzenie. Wiadomo jednak, że firma Aalsmeer oraz zakład Offerman są obserwowane przez władze od marca, kiedy pojawiły się pierwsze zanieczyszczenia w ich produktach.

Całość na next.fazeta.pl