Wydruk strony Dla Handlu - www.dlahandlu.pl

UOKiK ma wątpliwości ws. planowanego przejęcia na rynku kosmetykówUOKiK - 9 października 2019 17:25


UOKiK skierował do drugiego etapu postępowanie dotyczące przejęcia przez Sarantis części mienia spółek: PZ Cussons (International) oraz PZ Cussons Polska, uznając, że w tej sprawie istnieje ryzyko ograniczenia konkurencji.

Według Urzędu uczestnicy koncentracji zajmują się produkcją i dystrybucją produktów higieny osobistej. Grupa Sarantis sprzedaje produkty należące do 80 marek, to m.in. STR8, Kolastyna, Jan Niezbędny. W Polsce grupa ta sprzedaje przede wszystkim mydła w kostce, żele pod prysznic, dezodoranty, perfumy, a także detergenty oraz produkty dla gospodarstwa domowego. Kupowana przez Sarantis część mienia należy do dwóch spółek: PZ Cussons (International) oraz PZ Cussons Polska, które prowadzą podobną działalność, dodatkowo oferując urządzenia elektryczne i artykuły spożywcze. W Polsce znane są głównie pod markami: Luksja, Carex oraz Morning Fresh.

Urząd wskazał, że Sarantis planuje nabycie od obu spółek części mienia, związanego z marketingiem i sprzedażą produktów Luksja. Z danych przekazanych przez przejmującą spółkę wynika, że po koncentracji mogłoby dojść do ograniczenia konkurencji na polskim rynku sprzedaży mydła w kostce. Dlatego zdaniem UOKiK konieczne jest przeprowadzenie badania rynku, w którym UOKiK będzie weryfikował otrzymane informacje. W szczególności konkurentów i kontrahentów uczestników koncentracji na tym rynku.

Rozpoczęcie drugiego etapu postępowania nie przesądza o rodzaju decyzji, jaka w przyszłości zostanie wydana. Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów może wyrazić zgodę (bezwarunkową lub warunkową) na koncentrację albo zakazać jej przeprowadzenia. Na tym etapie spółka może również wycofać wniosek.