Wydruk strony Dla Handlu - www.dlahandlu.pl

Alibaba zaprzestanie sprzedaży części e-papierosów do USAPAP - 10 października 2019 09:21


Chińska społka Alibaba zaprzestanie dostaw części e-papierosów do USA. Firma już wcześniej wycofała się ze sprzedaży kompletnych e-papierosów w tym kraju. W USA zgłaszane są kolejne przypadki śmierci i uszkodzeń płuc związane z tego typu urządzeniami - podała agencja Reutera.

Koncern Alibaba zapowiedział, że oferty waporyzatorów typu box mod, e-papierosów, waporyzatorów ziołowych, urządzeń podgrzewających tytoń lub susz i pustych kartridży nie będą wyświetlane osobom przeglądającym chiński serwis e-commerce z komputera zlokalizowanego na terytorium USA.

Po doniesieniach medialnych o tajemniczej chorobie związanej z e-papierosami z ich sprzedaży jeszcze we wrześniu wycofał się amerykański serwis sprzedaży wysyłkowej Amazon. Decyzje o zaprzestaniu sprzedaży urządzeń do tzw. vapingu podjęło również wiele amerykańskich sieci sklepów detalicznych. Po ogłoszeniu wycofania e-papierosów z Wallmartów podobne kroki podjęły też sklepy Kroger i Walgreens Boots Alliance.

W pierwszym tygodniu października całkowita liczba hospitalizacji związanych z paleniem e-papierosów wzrosła do ponad 1080. Przyczyny tajemniczej choroby, która objawia się m.in. symptomami przypominającymi poparzenia chemiczne na powierzchni płuc, badają amerykański Urząd ds. Żywności i Leków (FDA) oraz Centrum Kontroli i Prewencji Chorób (CDC).

Przypadłość o nieznanej etiologii doprowadziła już do śmierci 18 osób w 15 stanach. Przeważająca większość - 78 proc. - zgłoszonych przypadków uszkodzenia płuc dotyczyło używania produktów zawierających tetrahydrokannabinol (THC), substancję psychoaktywną obecną w konopiach indyjskich. 17 proc. dotyczyło osób palących e-papierosy z nikotyną.

Reuter wskazał, że choć na rynku USA dominują produkty firmy Juul Labs, to wiele przypadków uszkodzeń płuc wiązanych jest z e-papierosami nieznanego pochodzenia i o niepewnym składzie. Zawierająca THC marka-samoróbka Dank Vapes wydaje się najbardziej rozpowszechniona i wiązana jest z 24 przypadkami zachorowań - wskazało badanie "New England Journal of Medicine".