Wydruk strony Dla Handlu - www.dlahandlu.pl

GlobalData: Sprzedaż w kanale internetowym staje się koniecznościądlahandlu.pl - 10 października 2019 13:45


Migracja na platformy cyfrowe okazuje się być dobrym rozwiązaniem marek odzieżowych i sprzedawców detalicznych, ponieważ coraz więcej konsumentów rezygnuje z zakupów w sklepach stacjonarnych – oceniają analitycy GlobalData.

- Sklepy odnotowują utratę odwiedzin, ponieważ coraz więcej konsumentów decyduje się na zakupy online, przy czym duża część z nich robi to dla większego wyboru i wygody, jaką oferuje ten kanał sprzedaży – mówi Hannah Abdulla, z GlobalData.

Detaliści próbują odpowiedzieć na te zmieniające się trendy. Na przykład marka H&M poinformowała, że bardziej skoncentruje się na ekspansji online dla swojej nowej marki outletowej Afound, a mniej na ekspansji fizycznych sklepów. Afound rozpoczął działalność w 2018 roku i sprzedaje markowe ubrania niektórych zewnętrznych marek, a także marki własne grupy H&M. Po pierwszym roku działalności w Szwecji, gdzie detalista sprzedaje poprzez sklepy stacjonarne i przez internet, zaobserwowano, że klienci wolą robić zakupy online.

Grupa zapowiadała także, że zmniejsza liczbę sklepów, które planuje otworzyć w tym roku, ponieważ stara się zaspokoić „zmienione wzorce zakupowe” klientów.

- Obserwowaliśmy upadki wielkich gigantów - House of Fraser, Debenhams, a teraz nawet Johna Lewisa. Nawet ci, którzy skierowali ofertę do młodszych klientów - na przykład Topshop z Grupy Arcadia, walczą o przetrwanie, gdyż klienci robią zakupy online. Ten trend będzie stawał się coraz bardziej widoczny, ponieważ kolejne pokolenia będą coraz bardziej świadome technologii i będą miały coraz mniej czasu – dodaje Hannah Abdulla.