Wydruk strony Dla Handlu - www.dlahandlu.pl

Na rynku działa ponad 15 tys. polskich firm założonych w '89 r. Handel wiceliderem zestawieniadlahandlu.pl - 30 października 2019 11:30


Spośród blisko 26 tys. polskich przedsiębiorstw założonych w 1989 r. do dziś działa ponad 15 tys., czyli blisko 60 proc. Najwięcej spośród aktywnych na rynku 30-letnich firm działa w sektorze transportu, natomiast druga w kolejności jest sekcja obejmująca handel hurtowy i detaliczny, a także naprawę samochodów. Najliczniej reprezentowane są tutaj firmy trudniące się sprzedażą detaliczną, czyli po prostu sklepy.

Ministerstwo Przedsiębiorczości przedstawiło publikację "Pionierzy Polskiej Przedsiębiorczości. Ukłon dla przedsiębiorców i ich 30-letnich firm". Raport opracowany przez Fundację Firmy Rodzinne, przedstawia bilans polskich firm, które powstały w roku rozpoczęcia transformacji. Spośród blisko 26 tys. przedsiębiorstw założonych w 1989 r. do dziś działa ponad 15 tys., czyli blisko 60 proc.

- 2019 rok to symboliczny rok dla Polski. Za nami trzy dekady demokracji i smakowania wolności w życiu politycznym, społecznym i gospodarczym. 2019 rok to także wyjątkowy moment dla historii polskiego rozwoju społeczno-gospodarczego. Polska gospodarka jeszcze nigdy nie była tak silna jak teraz, dowodzą tego wskaźniki gospodarcze takie jak poziom wzrostu PKB plasujący nasz kraj na trzecim miejscu w Europie, czy 6. pozycji pod względem przyciągniętych inwestycji zagranicznych. Architektami tego sukcesu są w dużej mierze polscy przedsiębiorcy - pisze we wstępie Jadwiga Emilewicz, minister przedsiębiorczości i technologii.

Jak czytamy w raporcie najwięcej spośród aktywnych na rynku 30-letnich firm działa w sektorze transportu (PKD: sekcja H, łącznie 2799 podmiotów). To przede wszystkim przedsiębiorstwa przewozowe – osobowe (taksówki) oraz towarowe. Druga w kolejności (2485 firm) jest sekcja H PKD, obejmująca handel hurtowy i detaliczny, a także naprawę samochodów. Najliczniej reprezentowane są tutaj firmy trudniące się sprzedażą detaliczną, czyli po prostu sklepy. Jest ich ponad 1000. Drugą co do wielkości grupę z tego obszaru działalności stanowią hurtownie – istnieje obecnie 731 takich, które założono w 1989 roku. Trzecia grupa (1770 przedsiębiorstw) to firmy budowlane (PKD: sekcja F).
W zestawieniu Top 10 branż, w których 30-letnie firmy zatrudniają najwięcej pracowników pierwsze miejsce zajmuje handel hurtowy – 6790 pracowników, drugie transport lądowy – 6204 pracowników a trzecie handel detaliczny – 4709 pracowników.

Najwięcej firm (14% ogółu) spośród założonych w 1989 roku działa na terenie Wielkopolski. To prawie
1700 firm. Drugie miejsce w tym zestawieniu należy do Małopolski, gdzie znajduje się ponad 1400 firm. Ostatnie miejsce w pierwszej trójce zajmuje województwo mazowieckie, gdzie działa do dziś ponad 1300 firm o 30-letniej historii.