Wydruk strony Dla Handlu - www.dlahandlu.pl

Jest ustawa zakazująca handlu niektórymi dopalaczamiPAP - 25 sierpnia 2010 10:22


Ustawa zakazująca handlu tzw. dopalaczami, zawierającymi m.in. mefedron, wchodzi w życie. W Polsce substancja ta reklamowana jest zazwyczaj przez sprzedawców jako "sole do kąpieli" albo "białe proszki" - informuje PAP.

Jak dowiedziała się PAP w Ministerstwie Zdrowia, w przyszłym tygodniu do konsultacji społecznych ma zostać skierowany projekt ustawy umożliwiającej wycofanie z rynku na okres od 12 do 18 miesięcy substancji wzbudzającej podejrzenie szkodliwości dla zdrowia, która wchodzi w skład tzw. dopalaczy.

Z kolei znowelizowana w czerwcu przez Sejm ustawa o przeciwdziałaniu narkomanii, która w środę wchodzi w życie, zakazuje handlu tzw. dopalaczami zawierającymi mefedron oraz dziewięć syntetycznych kanaboidów.

Mefedron to syntetyczna substancja stymulująca o działaniu empatogennym (zwiększającym uczucie empatii z otoczeniem), wprowadzona na rynek przez izraelską firmę. W Polsce mefedron reklamowany jest zazwyczaj przez sprzedawców jako "sole do kąpieli" albo "białe proszki". W niewielkich dawkach poprawia nastrój, ale może wywołać także nudności, drgawki i problemy z oddychaniem.