Wydruk strony Dla Handlu - www.dlahandlu.pl

Adobe AI pozwala na wirtualne przymierzanie ubrańPAP - 24 stycznia 2020 09:35


Opracowany przez naukowców model sztucznej inteligencji pozwala przymierzyć na wirtualnej modelce każdy rodzaj garderoby przed jego zakupem. Wygenerowany obraz jest w stanie oddać takie cechy materiału jak marszczenie się – informuje serwis VentureBeat.

Platformy, które umożliwiają klientom wirtualne przymierzanie ubrań, akcesoriów czy wypróbowanie kosmetyków do makijażu na wirtualnych modelach, zyskały w ostatnich latach na popularności. Jak wynika z badań przeprowadzonych przez szwedzki bank Klarna, 49 proc. kupujących online chętnie przymierzyłoby produkt i porównało wymiary, żeby upewnić się czy rzeczywiście będzie na nich pasować.

Dlatego też zespół naukowców z Adobe, indyjskiego Instytutu Technologii i Uniwersytetu w Stanford stworzył model sztucznej inteligencji, który umożliwia przymierzenie na wirtualnym modelu każdego rodzaju garderoby. Tzw. SieveNet jest w stanie oddać wszystkie cechy danego produktu, w tym ewentualne zagniecenia i załamania materiału, i dopasować je do wirtualnego ciała. Program działa w tej sposób, że nakłada zdjęcie danej sztuki odzieży na określony typ figury, po czym generuje nowy obraz, biorąc pod uwagę oryginalne wymiary ciała i inne detale (jak np. informacje o tym czy kupujący ma długie włosy). System pozwala także na przyjrzenie się, jak dane ubranie wygląda w różnych pozach, np. kiedy model ma skrzyżowane ramiona.

To nie pierwsza tego typu aplikacja. L'Oreal ModiFace pozwala np. klientom testować różne odcienie szminek, nakładając je na zdjęcia live klienta i filmy. Z kolei Gucci i Nike umożliwiają konsumentom wirtualne przymierzanie butów.

Autorzy SeiveNet przekonują jednak, że ich technologię można łatwo zaadaptować do istniejących już aplikacji lub stron.

"Wirtualna przymierzalnia to świetne rozwiązanie, zwłaszcza dla sprzedawców online, bo rekompensuje brak fizycznego doświadczenia w sklepie. Ponadto nasz model przynosi znaczne usprawnienia w porównaniu do istniejących już na rynku aplikacji" - napisali w oświadczeniu twórcy SeiveNet.