Wydruk strony Dla Handlu - www.dlahandlu.pl

Rząd powołuje fundusz na środki przeznaczone na walkę z COVID-19PAP Biznes - 25 marca 2020 18:15


Rząd powołuje specjalny fundusz, którego środki będą mogłby być wydatkowane na walkę z gospodarczymi skutkami koronawiruisa – poinformował na konferencji prasowej minister finansów Tadeusz Kościński. Dodał, że fundusz będą zasilać m.in. środki z emisji obligacji przez BGK i skarb państwa.

"Tworzy się specjalny fundusz przeciwdziałania COVID 19. Ma on bardzo otwarty charakter. Możliwe będzie zasilenie go zarówno z budżetu państwa, jak też z różnych innych fundusz celowych, które dysponują obecnie wolnymi środkami, jak również z obligacji skarbu państwa, czy też środkami z obligacji emitowanymi przez BGK. Wszystko to, by zapewnić jak największą płynność budżetu” – powiedział.
 
"Fundusz może również realizować zadania, które będą potrzebne jako impuls fiskalny do pobudzenia gospodarki. To jest 5. Filar tarczy antykryzysowej” – dodał.
 
Kościński wskazał, że środki zgormadzone w funduszu będą mogły być przeznaczone na całą gamę instrumentów związanych ze zwalczaniem skutków COVID, w tym na zasilenie funduszu pracy, funduszu gwarantowanych środków pracowniczych oraz innych podmiotów.
 
Fundusz będzie również mógł finansować programy rządowe realizowane przez PFR w zakresie wsparcia przedsiębiorców zarówno kapitałowe, jak też w formie różnych instrumentów finansowych. Kościński poinformował, że środki z funduszu będą przeznaczone np. na infrastrukturę, służbę zdrowia, biotechnologię.
 
Ustawa uelastycznia również zarządzanie budżetem państwa. Według Kościńskiego, prezes rady ministrów będzie miał m.in. uprawnienia do przesuwania środków między częściami budżetowymi, czy tworzenia nowych rezerw celowych, by można było szybko zareagować na potrzeby poszczególnych dysponentów środków publicznych na środki w celu zwalczania COVID.