Wydruk strony Dla Handlu - www.dlahandlu.pl

Amazon otwiera laboratorium, żeby testować pracowników na obecność wirusaPAP - 10 kwietnia 2020 14:25


Amerykański koncern Amazon zapowiedział budowę laboratorium, w którym będzie badać pracowników pod kątem koronawirusa. To odpowiedz firmy na ostatnie protesty pracowników i zarzuty, że koncern niewystarczająco chroni ich przed zakażeniem.

Amazon poinformował na swoim blogu internetowym, że skierował m.in. swoich badaczy i inżynierów do pracy nad projektem, i że jest właśnie na etapie gromadzenia sprzętu potrzebnego do uruchomienia laboratorium. Z doniesień agencji Reutera wynika, że koncern skontaktował się w tym celu z dyrekcją spółek Abbott Laboratories i Thermo Fisher Scientific, specjalizujących się w produkcji farmaceutyków, oprogramowania i sprzętu medycznego.

Firma Jeffa Bezosa zapewniła również, że już niebawem będzie mogła przebadać "pierwszą, choć niewielką, grupę pracowników". Koncern przyznał jednak, że nie wie, kiedy laboratorium będzie w pełni operacyjne i że jest szansa, że w międzyczasie epidemia zdąży osłabnąć.

"Nie wiemy, ile zdążymy osiągnąć w tym ramach czasowych, ale uważamy, że warto spróbować. Jesteśmy też gotowi podzielić się naszą wiedzą z innymi organizacjami" - napisał Amazon w oświadczeniu.

Decyzja o testowaniu pracowników to odpowiedź firmy na coraz liczniejsze zarzuty, że koncern niewystarczająco dba o bezpieczeństwo, zwłaszcza osób zatrudnionych w magazynach i centrach dystrybucji Amazona. Zakażenie Covid-19 zdiagnozowano już u pracowników w 64 filiach Amazona na całym świecie. W ostatnich dniach z tego powodu protestowali m.in. pracownicy magazynów firmy w Nowym Jorku, Michigan i Illinois, domagając się wyposażenia przez koncern w środki ochronne, jak maski, oraz zniesienia konieczności pracy na akord, która to praktyka utrudnia przestrzeganie wytycznych sanitarnych m.in. częstego mycia rąk.

Amazon poinformował, że w tym tygodniu przekazał pracownikom maseczki ochronne oraz wprowadził obowiązek badania temperatury wśród zatrudnionych na początku każdej zmiany. Zapowiedział również, że wszyscy pracownicy, którzy wykażą podwyższoną temperaturę (38 st. C lub wyższą), będą odsyłani do domu na trzy dni. Firma wprowadziła też regulacje nakazujące utrzymywanie bezpiecznego dystansu między pracownikami.

Amazon boryka się z problemem braku pracowników i niemożnością uporania się z zalewem bieżących zamówień, napływających od klientów. Firma ogłosiła niedawno, że zamierza zatrudnić 100 tys. dodatkowych pracowników do swoich magazynów; koncern podczas epidemii Covid-19 zdecydował się obsługiwać jedynie zlecenia dotyczące kluczowych produktów, takich jak m.in. środki medyczne i sanitarne.