Wydruk strony Dla Handlu - www.dlahandlu.pl

LPP zredukuje wydatki inwestycyjne do 500 mln złdlahandlu.pl - 15 kwietnia 2020 13:58


LPP zamierza zmniejszyć zamówienia na sezon Jesień/Zima 2020, zredukować wydatki inwestycyjne na rok 2020/21 do 500 mln zł oraz zarekomendować nie wypłacenia dywidendy.

Zarząd LPP w nawiązaniu do wcześniejszego raportu dotyczącego wpływu skutków koronawirusa COVID-19 na działalność GK LPP SA przekazał uaktualnione informacje.

Spółka rozpoznaje najwyższe ryzyko wpływu skutków COVID-19 po stronie sprzedaży towarów.
W związku z decyzjami rządów krajów w których Grupa jest obecna ze swoimi sklepami stacjonarnymi, w 21 krajach na 25 wszystkich, zostały zamknięte sklepy stacjonarne wszystkich marek LPP.
Wprowadzone ograniczenia w funkcjonowaniu placówek handlowych będą miały negatywny wpływ na wyniki sprzedażowe i finansowe Grupy.
Jednocześnie bez ograniczeń działają sklepy on-line w 30 krajach i osiągają wysokie wzrosty sprzedaży.
Ryzyko po stronie łańcucha dostaw, spółka rozpoznaje nadal jako niskie.
Fabryki w Chinach, Kambodży, Myanmarze działają w standardowym trybie. Natomiast fabryki w Bangladeszu i Indiach są zamknięte, a w Turcji i Pakistanie produkcja jest ograniczona. Jednocześnie magazyny w Polsce, Rosji i Rumunii przyjmują towary i realizują wysyłki do sklepów on-line.

Spółka posiada obecnie zapasy towarów w kwocie około 2 mld zł, na które składają się wyłącznie modele z kolekcji Wiosna/Lato 2020.

Zarząd spółki podjął szereg działań w celu utrzymania mocnej pozycji płynnościowej:
- po stronie przychodowej: działania mające na celu intensywny rozwój kanału e-commerce;
- po stronie kosztowej: redukcja kosztów sklepów i centrali (skorzystanie z pomocy polskiego rządu w ramach tarczy antykryzysowej dotyczącej wakacji czynszowych na okres zamknięcia sklepów oraz wsparcia rządu w kosztach wynagrodzenia pracowników);
- po stronie wydatkowej: zmniejszenie zamówień na sezon Jesień/Zima 2020, redukcja wydatków inwestycyjnych na rok 2020/21 do 500 mln zł (zmniejszenie otwarć salonów w 2020/21 tj. planowany jest 10% wzrost powierzchni r/r, przesunięcie w czasie inwestycji budowy siedzib i centrum dystrybucyjnego w Brześciu) oraz rekomendacja nie wypłacenia dywidendy.

Zgodnie z aktualną na dzień 15 kwietnia 2020 roku sytuacją, firma spodziewa się, iż skutki pandemii COVID-19 będą miały istotny wpływ na przyszłe wyniki i działalność Grupy. Jednakże ze względu na niepewność, dynamikę oraz uzależnienie od czynników, które pozostają poza kontrolą ze strony spółki, na dzień sporządzenia komunikatu wpływ ten nadal jest niemożliwy do oszacowania.