Wydruk strony Dla Handlu - www.dlahandlu.pl

MR: W kolejnych miesiącach sprzedaż detaliczna może spaść o ok.10 proc.PAP - 22 kwietnia 2020 14:08


W kolejnych miesiącach można oczekiwać spadku sprzedaży detalicznej o ok.10 proc. - oceniło Ministerstwo Rozwoju w komentarzu do środowych danych GUS. Zdaniem analityków resortu najsilniejszym ograniczeniem zakupów zostaną dotknięte dobra trwałego użytku.

Jak poinformował w środę Główny Urząd Statystyczny, sprzedaż detaliczna w cenach stałych w marcu 2020 r. spadła o 9,0 proc. w ujęciu rocznym, a w ujęciu miesięcznym obniżyła się o 3,3 proc. Sprzedaż detaliczna w cenach bieżących spadła w ubiegłym miesiącu o 7,1 proc. rdr. Nastąpił natomiast wzrost e-zakupów - w marcu udział sprzedaży internetowej zwiększył się do 8,1 proc. wobec 5,6 proc. w lutym.

Resort rozwoju podkreślił, że w całym I kwartale bieżącego roku sprzedaż detaliczna była o 0,7 proc. wyższa w porównaniu z analogicznym okresem 2019 roku.

Na skutek ograniczeń w handlu detalicznym, wprowadzonych w marcu w kontekście pandemii koronawirusa, spadek sprzedaży - jak podkreślili analitycy - odnotowano w większości grup przedsiębiorstw. Wśród ważniejszych kategorii największy spadek sprzedaży w marcu (w cenach stałych) nastąpił w podmiotach handlujących "pojazdami samochodowymi, motocyklami, częściami" - o 30,9 proc. oraz "paliwami stałymi, ciekłymi i gazowymi" - o 12,5 proc.

Natomiast wśród grup o niższym udziale w łącznej sprzedaży największy spadek odnotowano w kategorii "tekstylia, odzież, obuwie" - o 49,6 proc. Wzrost sprzedaży nastąpił z kolei w kategoriach "farmaceutyki, kosmetyki, sprzęt ortopedyczny" - o 8,8 proc. oraz "żywność, napoje i wyroby tytoniowe" - o 2,5 proc.

"Wprowadzone ograniczenia w handlu tradycyjnym przełożyły się na wzrost e-zakupów" - podkreślili analitycy MR. Zwrócili uwagę, że znacząco zwiększył się udział e-handlu w przedsiębiorstwach zajmujących się sprzedażą następujących kategorii: "tekstylia, odzież i obuwie" - do 35,6 proc. w marcu z 17,4 proc. w lutym, "prasa, książki, pozostała sprzedaż w wyspecjalizowanych sklepach" - w marcu 26,2 proc., w lutym 17 proc., oraz "meble, rtv, agd" - do 24,5 proc. w marcu z 9,6 proc. w lutym.

Zdaniem ekspertów MR w kolejnych miesiącach można oczekiwać spadku sprzedaży detalicznej o ok. 10 proc. "Tempo spadku będzie zależało w dużym stopniu od tempa odmrażania gospodarki i znoszenia kolejnych restrykcji w handlu detalicznym" - wskazali. MR spodziewa się, że "najsilniejszym ograniczeniem zakupów dotknięte zostaną dobra trwałego użytku".