Wydruk strony Dla Handlu - www.dlahandlu.pl

Mere robi kolejną przymiarkę do Polski? Kryzys może pomóc dyskonterowidlahandlu.pl - 30 kwietnia 2020 13:11


Rosyjska sieć dyskontowa Mere otwiera swój trzeci sklep w Niemczech i chce rozszerzyć swoją działalność w Europie. Kryzys gospodarczy spowodowany przez koronawirusa jest szansą dla niskobudżetowego detalisty.

W Niemczech rosyjska sieć supermarketów dyskontowych Mere otworzyła trzeci sklep, tym razem w mieście Halle. Dyskonter ma już punkty w Lipsku i Zwickau. "Lebensmittel Zeitung" podaje, że po okresie stagnacji spółki macierzystej Torgservis, Mere będzie kontynuować ekspansję w Europie.

Sieć ma podobno plany wobec Litwy i w Polski, gdzie ogłoszała już otwarcia. Grupa rozwija się również na Białorusi: Torgservis postawił pierwsze kroki poza Rosją w 2017 roku pod nazwą Svetofor  Istnieje ponad 30 oddziałów spółki.

Od ubiegłego roku Torgservis znajduje się w pierwszej dziesiątce największych rosyjskich sprzedawców żywności, w samym tylko 2019 otwarto około 500 sklepów. To sprawia, że ​​firma jest jedną z najszybciej rozwijających się sieci supermarketów w kraju, zaraz po liderach rynku X5 Retail Group i Magnit. Kryzys spowodowany pandemią koronawirusa może nawet dać firmie nowy impuls: około 20 proc. Rosjan już teraz zmaga się z ubóstwem, a malejąca siła nabywcza i zaufanie konsumentów mogą jeszcze bardziej zwiększyć bazę klientów dyskontów.

Coraz więcej rosyjskich detalistów trafia do Europy: na początku marca VkusVill, szybko rozwijająca się sieć spożywcza, ogłosił konkretne plany otwarcia sklepu w Holandii, a także w Paryżu. Z kolei Wildberries, największy gracz handlu elektronicznego w Rosji, ogłosił zamiar podboju Europy, zaczynając od Polski.