Wydruk strony Dla Handlu - www.dlahandlu.pl

Władze stolicy proponują o połowę niższe opłaty m.in. za ogródki restauracyjnePAP - 12 maja 2020 20:15


Obniżenie o połowę opłat za ogródki piwne, restauracyjne, kioski i pawilony oraz inne obiekty umieszczone w pasie drogowym zaproponowały władze stolicy w projekcie uchwały. Obniżenie stawek ma wesprzeć przedsiębiorców, którzy ucierpieli w wyniku pandemii koronawirusa.

Zgodnie z projektem uchwały, do końca roku opłaty za zajęcie pasa drogowego mają być o połowę niższe. Obniżka na obejmować m.in. ogródki gastronomiczne i piwne, kioski oraz pawilony handlowe, usługowe, wystawowe, ekspozycyjne na ulicach i w przejściach podziemnych. Niższe opłaty przewidziano również za różnego rodzaju reklamy.

W uzasadnieniu uchwały wskazano, że w wyniku przepisów związanych z ograniczeniem przenoszenia się koronawirusa "ograniczona została możliwość prowadzenia działalności gospodarczej w szeregu branż, m.in. handlu i gastronomi, co przełożyło się na spadek dochodów, zarówno podmiotów objętych ograniczeniami, jak i z nimi współpracujących". Obniżenie stawek ma pomóc tym przedsiębiorcom.

W ocenie ratusza, obniżenie wysokości stawek zmniejszy dochody miasta w tym roku o 5 mln zł przy założeniu, że liczba obiektów umieszczanych w pasie drogowym i ich powierzchnia będą na poziomie zbliżonym do dotychczasowego.

Głosowanie Rady Warszawy w tej sprawie ma się odbyć na czwartkowej sesji.