Wydruk strony Dla Handlu - www.dlahandlu.pl

Ambra zamknie najmniej rentowne sklepy Centrum Winadlahandlu.pl - 13 maja 2020 09:29


Grupa Ambra w trzecim kwartale roku obrotowego 2019/2020 osiągnęła wzrost przychodów ze sprzedaży na głównych rynkach działalności o 10,6 mln zł, czyli 11,1 proc. mimo ograniczenia sprzedaży w dostawach do gastronomii i w sklepach specjalistycznych w wyniku pandemii COVID-19. Do wzrostu sprzedaży w największym stopniu przyczyniły się wina spokojne, alkohole wysokoprocentowe i napoje bezalkoholowe.

Wpływ COVID-19 zaczął być widoczny na sprzedaż i wyniki Grupy AMBRA od połowy marca 2020 roku, głównie w kanałach dystrybucji obejmujących dostawy do gastronomii (HoReCa) i poprzez sieć specjalistycznych sklepów winiarskich i alkoholi premium CENTRUM WINA / DISTILLERS LIMITED. Sprzedaż w tych kanałach dystrybucji odpowiada za ok. 15% całkowitej sprzedaży Grupy.

- W okres pandemii COVID-19 wkroczyliśmy w bardzo dobrej kondycji: z wysoką dynamiką sprzedaży i niskim zadłużeniem. Już w marcu wprowadziliśmy pierwsze kroki obniżające koszty. Nasza strategia na okres spowolnienia konsumpcji opiera się na koncentracji na naszych głównych sprawdzonych markach – liderach swoich kategorii w średnich segmentach cenowych. Jednocześnie pracujemy nad zmniejszeniem negatywnego wpływu pandemii w sieci sklepów CENTRUM WINA poprzez renegocjację umów najmu i zamknięcie części sklepów w najmniej rentownych lokalizacjach – mówi Robert Ogór, prezes Grupy AMBRA.

Pomimo negatywnego efektu pandemii sprzedaż Grupy AMBRA wzrosła w trzecim kwartale roku obrotowego 2019/2020. W wartościowy wzrost sprzedaży ponownie największy wkład miały wina spokojne, wśród których wyróżniały się w Polsce wina FRESCO i PORTADA, przejęta w 2019 r. rumuńska marka SANGE DE TAUR oraz wina z owoców NÁŠ SAD w Czechach i Słowacji.

Przychody ze sprzedaży win spokojnych wzrosły w trzecim kwartale 2019/2020 roku o 8,9%. Jeszcze dynamiczniej rosła sprzedaż alkoholi wysokoprocentowych. Do wzrostu o 19,1% przyczyniły się w szczególności brandy PLISKA i ZAREA, whisky i wódki BACZEWSKI oraz alkohole premium sprzedawane w sieci sklepów DISTILLERS LIMITED. Również dynamicznie rozwijała się kategoria napojów bezalkoholowych, której wzrost wyniósł 17,5%, przede wszystkim dzięki nowemu opakowaniu napoju dla dzieci PICCOLO.

Na głównym rynku działalności Grupy AMBRA, czyli w Polsce przychody ze sprzedaży wzrosły w trzecim kwartale 2019/2020 roku o 8,2% - ponownie szybciej niż cały rynek wina, którego dynamika wyniosła w tym okresie 6,8%. Jeszcze szybciej rosła sprzedaż na rynkach zagranicznych: w Rumunii w tempie 48,1%, a w Czechach i Słowacji – 9,5% (w walutach lokalnych).