Wydruk strony Dla Handlu - www.dlahandlu.pl

Kreml: policja sprawdzi zgłoszenie o żądaniu łapówki od polskiego właściciela mleczarniPAP - 28 maja 2020 13:07


Policja sprawdzi zgłoszenie dotyczące żądania łapówki od polskiego biznesmena, czego miał dopuścić się szef rosyjskich służb weterynaryjnych i fitosanitarnych Siergiej Dankwert, jeśli to zgłoszenie rzeczywiście nastąpiło - poinformował w czwartek rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow.

"Jeśli takie zgłoszenie do organów ochrony prawa rzeczywiście nastąpiło, to informacja ta zostanie sprawdzona" - powiedział Pieskow podczas codziennego briefingu dla prasy.

Wcześniej rosyjska telewizja REN TV podała, że przedstawiciel polskiej firmy Mlekovita zwrócił się do policji w Moskwie, twierdząc, że szef rosyjskiej Federalnej Służby Nadzoru Weterynaryjnego i Fitosanitarnego (Rossielchoznadzor) Siergiej Dankwert żądał łapówki w wysokości 500 tys. USD. REN TV powołała się na własne źródło zaznajomione z sytuacją.

Według tego źródła przedstawiciele Mlekovity twierdzą, że rosyjscy urzędnicy żądali łapówki od prezesa firmy Dariusza Sapińskiego i jego przedstawiciela w Rosji. Domagali się pół miliona dolarów w zamian za cofnięcie ograniczeń na dostawy do Rosji produktów Mlekovity.

"Biznesmeni oświadczyli, że w sprawie przekazania środków jakoby toczyły się rozmowy jeszcze w listopadzie zeszłego roku" - powiedziało źródło REN TV.

Mlekovita zaprzeczyła tym zarzutom.