Wydruk strony Dla Handlu - www.dlahandlu.pl

Bosak: wobec kryzysu należy czasowo obniżyć VATPAP - 15 czerwca 2020 15:56


Wobec kryzysu spowodowanego pandemią koronawirusa należy czasowo obniżyć stawki VAT w branżach szczególnie dotkniętych zamknięciem, takich jak turystyka – uważa kandydat Konfederacji na prezydenta Krzysztof Bosak. Jego zdaniem to lepsze rozwiązanie niż bon turystyczny.

"Wzywam rząd do rozważenia projektu czasowego obniżenia stawek VAT i deklaruję, że jeśli tego nie zrobi, to sam, po zwycięstwie w wyborach prezydenckich zaproponuje taką inicjatywę ustawodawczą" - powiedział Bosak w poniedziałek w Lublinie.

Dodał, że byłoby to rozwiązanie potrzebne zwłaszcza turystyce, hotelarstwu, gastronomii i branży eventowej. "Weszliśmy w być może najpoważniejszy kryzys od długiego czasu, w Polsce najpoważniejszy prawdopodobnie od lat 80; w niektórych branżach jak hotelowa to najpoważniejszy kryzys od wielu pokoleń. W takich sytuacjach nie tylko upadają przedsiębiorstwa, ale także topnieją pensje" - dodał.

Przypomniał, że już w lutym odnotowano wysoką inflację, oznaczającą spadek siły nabywczej, wartości oszczędności i kapitału obrotowego. Dodał, że w takiej sytuacji "stosuje się instrumenty pobudzające gospodarkę" i nie zaskakuje, żadnego, że rządząca partia i prezydent Andrzej Duda "poszli w kierunku rozwiązań kojarzonych generalnie z polityką lewicową, takich jak zadłużanie państwa, rozdawanie pieniędzy w celu pobudzania gospodarki".

"My natomiast chcielibyśmy zaapelować o stosowanie instrumentów, które mogą pobudzić gospodarkę poprzez niezabieranie pieniędzy obywatelom, w szczególności niezabieranie ich w formie podatków pośrednich" - powiedział. Argumentował, że Cypr, Belgia, Niemcy i Austria wobec kryzysu związanego z pandemią obniżyły na najbliższe miesiące stawki VAT za niektóre usługi i produkty.

"Zamiast robić bon turystyczny może wystarczy po prostu dać wszystkim taki horyzontalny grant dla całej gospodarki poprzez czasowe obniżenie stawki VAT. Dlaczego rząd tego nawet nie dyskutuje i nie rozważa?" - pytał Bosak. Przypomniał, że "od dziewięciu lat mamy w Polsce nadzwyczajne, podwyższone stawki VAT, które stały zwyczajnymi stawkami". Zauważył, że wiele osób nie uświadamia sobie, że płaci podatki pośrednie.