Wydruk strony Dla Handlu - www.dlahandlu.pl

Właściciel marki wody butelkowanej bogatszy niż założyciel AlibabyPAP - 24 września 2020 17:25


Zhong, założyciel popularnej chińskiej marki wody butelkowanej Nongfu Spring, wyprzedził Jacka Ma, założyciela Alibaby na liście miliarderów Bloomberga. W ten sposób stał się najbogatszym człowiekiem w Chinach.

Zhong był już trzecią najbogatszą osobą w Chinach po tym, jak jego firma przebojowo weszła na giełdę w Hongkongu na początku września. Do środy szacunkowa wartość netto jego majątku osiągnęła 58,7 miliarda dolarów, przewyższając według obliczeń Bloomberga o 2 mld majątek Ma.

Nowy status Zhonga stawia go również przed Ma Huatengiem z Tencenta.

W przeciwieństwie do Jacka Ma i Ma Huatenga Zhong nie jest przedsiębiorcą technologicznym. Poza swoimi udziałami w Nongfu Spring jest szefem Beijing Wantai Biological Pharmacy, firmy produkującej szczepionki. Firma weszła w tym roku na giełdę w Szanghaju, co również pomogło zwiększyć bogactwo Zhonga.

Zhong jest również znany z tego, że jest bardziej skromny w porównaniu do innych czołowych liderów biznesu, dzięki czemu zyskał przydomek „samotny wilk”.

Przypadek Zhonga pokazuje szybkie tempo powstawania fortun w Chinach.

Na początku tego roku Chiny były już domem dla większości światowych miliarderów, mieszka ich tu więcej niż w Stanach Zjednoczonych i Indiach razem wziętych.

Według obliczeń Bloomberga szacunkowa wartość netto majątku Zhonga Shanshana wyniosła w zeszłym miesiącu 20 miliardów dolarów - co oznacza, że potroił swoją fortunę w ciągu zaledwie kilku tygodni.