Wydruk strony Dla Handlu - www.dlahandlu.pl

Szefowa MFW ostrzega państwa przed zbyt wczesnym wycofaniem pomocy dla gospodarekPAP - 6 października 2020 18:12


Szefowa Międzynarodowego Funduszu Walutowego Kristalina Georgiewa ostrzegła we wtorek przed zbyt wczesnym wycofywaniem programów pomocowych dla gospodarek, wprowadzonych przez poszczególne państwa w reakcji na pandemię Covid-19. Według niej konsekwencją może być fala bankructw i bezrobocia.

"Bardzo jasno komunikujemy, by nie wycofywać pomocy zbyt wcześnie. Jeśli to zrobimy, ryzykujemy potężnymi bankructwami i bezrobociem" - powiedziała Georgiewa podczas wirtualnej konferencji zorganizowanej z okazji 125-lecia uczelni London School of Economics.

Szefowa MFW zapowiedziała też, że wyjście z kryzysu spowodowanego pandemią koronawirusa będzie "długie i trudne", a powrót do poziomu sprzed pandemii nie nastąpi w przyszłym roku. Bułgarka dodała jednak, że światowa gospodarka jest obecnie w trochę lepszej sytuacji niż kilka miesięcy temu.

Georgiewa zapowiedziała jednocześnie, że konieczne jest przedłużenie zawieszenia spłacania długów zaciągniętych przez państwa rozwijające się. W poniedziałek MFW zdecydował o przedłużeniu ulgi w spłacaniu długu wobec Funduszu dla 28 państw do kwietnia przyszłego roku.