Wydruk strony Dla Handlu - www.dlahandlu.pl

Allegro debiutuje z ceną akcji 65 zł wobec 43 zł w ofercie. To wzrost o 51,2 proc!PAP/wnp.pl - 11 października 2020 10:45


Dziś o 9.15 notowania Allegro. eu zadebiutowały na GPW. Cena akcji spółki w debiucie wyniosłą 65 złotych wobec ceny w pierwszej ofercie publicznej ustalonej na 43 złotych za akcję. To wzrost o 51,2 proc. Wartość przeprowadzonej oferty publicznej akcji Allegro wyniosła 9 mld 182 mln zł - poinformowała spółka w komunikacie. Jak dodano, zysk netto spółki z pierwszej oferty publicznej (IPO) wyniósł ok. 900,5 mln zł.

W poniedziałek do obrotu trafiło 1,023 mld akcji platformy e-commerce Allegro.eu.

Oferta Allegro obejmowała początkowo 216 mln akcji (w tym do 15 proc. akcji, które trafią do Morgan Stanley jako opcja stabilizująca kurs po debiucie spółki na giełdzie). Po podniesieniu oferty łączna liczba oferowanych akcji wynosiła 246.857.43, razem z opcją stabilizacyjną.

Wartość przeprowadzonej oferty publicznej sprzedaży 213 mln 549 tys. 39 akacji oferowanych wyniosła 9 mld 182 mln 608 tys. 677 zł.

"Zysk netto spółki z IPO wyniósł około 900,5 mln zł po odjęciu kosztów i wydatków związanych z IPO z wyłączeniem 25,5 milionów zł kosztów bezgotówkowych związanych z przyznaniem akcji pracownikom spółki i jej spółek zależnych. Przychody netto spółki z IPO zostaną przeznaczone na refinansowanie długu spółki w celu uzyskania lepszej dźwigni finansowej netto, co w ocenie grupy pozwoli jej na większą elastyczność finansową. Pozostałe kwoty po refinansowaniu zostaną przeznaczone na ogólne cele korporacyjne grupy" - dodano w komunikacie.

Dla wiceprezesa Instytutu Staszica Dawida Piekarza debiut Allegro na GPW jest ciekawy z kilku powodów. Po pierwsze, jest to pierwszy wielki internetowy debiut na GPW. Naszą giełdę bowiem ominęła bańka dotcomowa z lat dwutysięcznych, głównie z tego powodu, że zanim polskie biznesy dojrzały do debiutu, kryzys zakończył dobrą koniunkturę na nie.

Po drugie, jego zdaniem Allegro podczas IPO ma zostać wycenione na około 44 mld zł, co uplasowałoby je jako największą notowaną na GPW polską spółkę. Dla porównania, największy w tej chwili w WIG20 Cd Projekt obecnie jest wart około 36,3 mld zł. Wyższą kapitalizację mają tylko spółki zagraniczne: Unicredit (75 mld zł) i Grupa Santander (128 mld zł).

Trzecim wreszcie aspektem, jak mówi w rozmowie z WNP.PL wiceprezes Instytutu Staszica, jest prawdopodobny debiut ze wskaźnikiem C/Z na poziomie 110 – dla wyników za 2019 rok i kapitalizacji 44 mld zł, co przy spowodowanym latami słabej koniunktury relatywnie niskim C/Z na warszawskim parkiecie jest swoistą sensacją. Amazon jest obecnie notowany przy wskaźniku C/Z na poziomie 148, a eBay na poziomie 26.

Średnia stopa redukcji dla zleceń kupna złożonych przez inwestorów detalicznych w ofercie Allegro wyniosła około 84,85 proc. Cena akcji w ofercie publicznej została ustalona na 43 zł.

Allegro 14 września ogłosiło zamiar przeprowadzenia oferty publicznej i debiutu na GPW. W poniedziałek 12 października Allegro zadebiutuje na stołecznym parkiecie. (PAP)

autor: Michał Boroń

mick/ krap/