Wydruk strony Dla Handlu - www.dlahandlu.pl

Dalsze umiarkowane ożywienie w polskim przetwórstwiePAP - 2 listopada 2020 11:55


Wskaźnik PMI w polskim przetwórstwie wskazuje na kontynuację umiarkowanego ożywienia w przemyśle - ocenił poniedziałkowym w komentarzu Adam Antoniak z Pekao. Zwrócił uwagę, że eksport wzrósł w największym stopniu od niemal trzech lat.

W poniedziałek firma Markit poinformowała, że wskaźnik PMI dla przemysłu w Polsce w październiku wyniósł 50,8 pkt. wobec 50,8 pkt. we wrześniu. Według ekonomisty Pekao, wskaźnik PMI w polskim przetwórstwie wskazuje na "kontynuację umiarkowanego ożywienia w przemyśle".

"Z komunikatu IHS Markit wynika, że przetwórcy odczuwali osłabienie popytu krajowego z uwagi na negatywny wpływ pandemii, co skutkowało spadkiem nowych zamówień" - wyjaśnił Antoniak. Zwrócił uwagę, że czwarty miesiąc z rzędu rosła produkcja, choć wolniej niż we wrześniu, a zatrudnienie zwiększyło się w najszybszym tempie od ponad dwóch lat.

"Eksport wzrósł w największym stopniu od niemal trzech lat" - podkreślił ekonomista. Zwiększyła się aktywność zakupowa, "gdyż przetwórcy zwiększali zapasy z obawy przed ewentualnymi zaburzeniami w łańcuchach dostaw w konsekwencji wzrostów liczby zakażeń COVID-19".

Z kolei niewielki wzrost zaległości produkcyjnych wynikał, zdaniem eksperta banku, m.in. z nieobecności pracowników poddających się samoizolacji z uwagi na objawy infekcji koronawirusem. "Ankietowani managerowie logistyki spodziewają się wzrostu produkcji w kolejnych 12 miesiącach, jednak optymizm w tym zakresie był w październiku najniższy od maja" - wskazał Antoniak.