Wydruk strony Dla Handlu - www.dlahandlu.pl

Wręczono Nagrody Rynku Spożywczego 2020portalspozywczy.pl - 3 listopada 2020 21:45


Redakcje magazynu Rynek Spożywczy oraz serwisów dlahandlu.pl, horecatrends.pl i portalspozywczy.pl wręczyły doroczne „Nagrody Rynku Spożywczego”. Laureatami są Żabka, McDonald's, Enata Bread, Perla Polska, Jogurty Magda, Goodvalley.

Nagrody Rynku Spożywczego są wyrazem uznania dla tych, którzy wspierają pozytywne zmiany zachodzące w przemyśle i handlu spożywczym. Honorujemy firmy i wydarzenia, które w minionym roku wyróżniły się w polskim sektorze żywnościowym.  Wszystkie nagrody są równorzędne.

Nagrodę Rynku Spożywczego 2020 za dynamiczny rozwój na polskim rynku gastronomicznym otrzymał McDonald’s Polska.

Pierwszy lokal McDonald’s otworzył w Polsce w roku 1992. Teraz ma w swojej sieci ponad 450 restauracji. Aż 9 na 10 spośród nich to biznes polskich przedsiębiorców. Sukces firmy McDonald’s to także dobre wyniki dostawców. Sieć współpracuje z 47 polskimi firmami; w większości z sektora rolno-spożywczego. Tylko w 2019 roku dokonała zakupów produktów spożywczych za ponad 480 mln złotych. Co więcej: dzięki współpracy z firmą McDonald’s, polska żywność trafia do restauracji między innymi w Niemczech, w Czechach i w krajach skandynawskich.

Nagrodę Rynku Spożywczego 2020 otrzymała Żabka Polska za imponujące tempo ekspansji; za otwieranie tysiąca placówek modern convenience rocznie z planem uruchomienia do końca tego roku 7 tys. sklepów. Także za dokonanie jakościowego skoku w przyszłość handlu, dzięki wykorzystaniu najnowszych technologii, w tym rozwiązań związanych ze sztuczna inteligencją.

Nagroda Rynku Spożywczego 2020 trafiła do firmy Jogurty Magda za odważne i bezkompromisowe podejście do produkcji roślinnej, za zbudowanie atrakcyjnej oferty dla wegan – firma całkowicie zrezygnowała z krowiego mleka! Nagradzamy ją więc także za innowacyjność i konsekwencję w budowaniu niszowej kategorii spożywczej.

Spółkę Perla Polska nagrodziliśmy za rozwijanie produkcji i eksportu antipasti. Firma jest europejskim potentatem branży przekąsek, sałatek, wrapów i hummusów. Produkty Perli są obecne w każdej dużej sieci handlowej w Europie – 80 proc. jej produkcji trafia na eksport. W tym roku Perla rozpoczęła wielką inwestycję: buduje zakład w Słupsku.

Firma Enata Bread.została nagrodzona za przejęcie marki „Nowakowski Gorąco Polecam” i  stworzenie grupy piekarniczej składających się z trzech konceptów: „Gorąco Polecam Nowakowski”, „Gorąco Polecam Piekarnia”  oraz rzemieślniczej marki Bakery. Enata Bread zarządza ponad 30 lokalami w Warszawie i Trójmieście. Ma plan dalszej ekspansji. Do końca 2021 roku wyda na inwestycje 15 milionów złotych. Sieć ma urosnąć do 50 lokali. Zatrudnienie zwiększy się o 100 procent. Firma planuje także zakup udziałów w dużej piekarni, co zapewni jej pełną niezależność.

Laureatem Nagrody Rynku Spożywczego została też firma Goodvalley Polska, która dostrzega i przyjmuje globalne wyzwania związane z ekologią: wytwarza produkty z zerowym śladem węglowym, nie stosuje antybiotyków w hodowli trzody. Firma dba o dobrostan zwierząt, zaspokaja potrzeby klientów, tworzy nowe trendy rynkowe.