Wydruk strony Dla Handlu - www.dlahandlu.pl

Organizacje zrzeszające handlowców: Zgoda na otwarcie sklepów to dla nas szansa na przetrwaniedlahandlu.pl/ PAP - 21 listopada 2020 12:23


Przedstawiciele handlu i usług z ulgą przyjęli decyzję o otwarciu, od 28 listopada, dotychczas zamkniętych sklepów. - Zapadła długo wyczekiwana decyzja rządu, dzięki której branża handlu i usług odetchnęła z ulgą, upatrując w niej szansy na przetrwanie – czytamy w oświadczeniu Związku Polskich Pracodawców Handlu i Usług. Z kolei Związek Przedsiębiorców i Pracodawców apelujemy o rozpoczęcie już w tej chwili prac nad odmrażaniem kolejnych branż i przygotowaniem zestawu reżimów sanitarnych dostosowanych do ich specyfiki.

Przypomnijmy, Premier Mateusz Morawiecki ogłosił w sobotę na konferencji prasowej, że od przyszłej soboty, czyli 28 listopada, placówki handlowe będą mogły działać w "najwyższym reżimie sanitarnym”.

- Dzisiejszy komunikat Premiera Morawieckiego o poluzowaniu lockdownu przyjęliśmy z radością i wdzięcznością. Nasze apele zostały wysłuchane, a potrzeby dostrzeżone. Dziękujemy za pragmatyzm i zaufanie, jakim nas obdarzono. Przed nami ogromna odpowiedzialność związana z utrzymaniem ścisłego reżimu sanitarnego, którą przyjmujemy z pełną świadomością powagi sytuacji. Bezpieczeństwo klientów oraz pracowników naszych sklepów są w tej sytuacji kluczowe,  a my dołożymy wszelkich starań, by centra handlowe pozostały nadal jednymi z najbezpieczniejszych miejsc publicznych – deklaruje Zarząd ZPPHiU.

- Decyzja rządu o ponownym otwarciu naszych sklepów to dla nas możliwość powrotu do działalności handlowej. To szansa  na generowanie przychodów w najgorętszym handlowo momencie roku a tym samym droga do wyrównywania gigantycznych strat, które ponieśliśmy i nadal ponosimy z powodu pandemii. Tym samym,  to dla nas wszystkich szansa na utrzymacie tysięcy miejsc pracy – komentuje Zarząd ZPPHiU.

- Warto podkreślić, że tym gestem rząd wykazał zrozumienie dla potrzeb większości Polaków, którzy dzięki ponownemu otwarciu naszych sklepów będą mogli spokojnie przygotować się do Świąt. Jesteśmy przekonani, że komfortowi i bezpieczeństwu przedświątecznych przygotowań sprzyjać będzie również zawieszenie zakazu handlu przez przynajmniej dwie grudniowe niedziele. Mamy nadzieję, że Premierowi uda się porozumieć ze stroną społeczną, był handel możliwy także 6 grudnia – dodaje. 

Także Związek Przedsiębiorców i Pracodawców z zadowoleniem przyjął decyzję premiera Mateusza Morawieckiego ws. otwarcia od przyszłej soboty sklepów i galerii handlowych. - Od dłuższego czasu konsekwentnie postulowaliśmy powstrzymanie się przed pełzającym lockdownem i uruchamianie kolejnych sektorów gospodarki – przy zachowaniu ścisłego reżimu sanitarnego. Cieszymy się, że ogłoszone dzisiaj decyzje stanowią odzwierciedlenie tego podejścia – komentuje ZPP.

Zgodnie z przekazanymi w trakcie konferencji prasowej informacjami, od następnej soboty placówki handlowe mają funkcjonować „w najwyższym reżimie sanitarnym”. ZPP zwrócił uwagę, że na razie nie sprecyzowano, jaki charakter będzie miał ten reżim i jak daleko będzie ingerował w organizację sklepów. Związek ma nadzieję, że jak najszybciej opublikowane zostaną oficjalne wytyczne sanitarne dotyczące handlu, tak by właściciele podmiotów mieli czas na jak najlepsze przygotowanie swoich sklepów do realizacji nowych założeń.

ZPP podkreślał już, że zamknięcie placówek handlowych generowało szereg negatywnych skutków. Powszechnie prowadzona była dyskusja dot. tego, dlaczego sklepy jednego rodzaju pozostały otwarte, podczas gdy inne – nakazano zamknąć. W niektórych przypadkach (takich jak choćby sklepy z elektroniką) zamknięcie sprawiło na przykład, że dostęp do podstawowych w trakcie pandemii artykułów, niezbędnych choćby dla nauki czy pracy zdalnej, był utrudniony. Od przyszłej soboty problem ten stanie się już nieaktualny i jest to z pewnością dobra informacja.

- Wziąwszy pod uwagę zarówno decyzję dot. placówek handlowych, jak i inne zakomunikowane w trakcie konferencji zapowiedzi (np. powrót do podziału na strefy żółte i czerwone), wydaje się że rząd przyjął kierunek stopniowego łagodzenia restrykcji dla działalności gospodarczej – ocenia ZPP. - Oczywiście pozytywnie oceniamy tę tendencję. Mamy zatem nadzieję, że wraz z odmrożeniem handlu podjęte zostaną prace nad przywracaniem do życia kolejnych sektorów gospodarki. Branże takie jak np. gastronomia udowodniły, że doskonale potrafią funkcjonować w warunkach ścisłego reżimu sanitarnego. Każdy kolejny tydzień ich zamknięcia to następne bankructwa i redukcje zatrudnieni. Wobec powyższego, całkowicie wspierając decyzję o ponownym otwarciu handlu, apelujemy o rozpoczęcie już w tej chwili prac nad odmrażaniem kolejnych branż i przygotowaniem zestawu reżimów sanitarnych dostosowanych do ich specyfiki – czytamy w oświadczeniu ZPP.

Decyzję o otwarciu galerii z ulgą przyjęła też branża centrów handlowych. - Cieszymy się, że rząd uwzględnił przedstawiane przez najemców oraz wynajmujących dane i informacje nt. zastosowanych środków bezpieczeństwa w obiektach handlowych oraz argumenty ekonomiczne - napisał w oświadczeniu zarząd Polskiej Rady Centrów Handlowych (PRCH).
 
- Możliwość prowadzenia działalności handlowej w grudniu uchroni wiele podmiotów przed bankructwem i pozwoli zachować tysiące miejsc pracy. IV kwartał dla branży galerii handlowych jest najważniejszy – stanowi ponad 30 proc. całorocznych obrotów. Najwyższe obroty corocznie sektor notuje w grudniu – obroty w tym miesiącu wobec średniej miesięcznej od stycznia do listopada są aż o ponad 50 proc. wyższe. W ostatnim kwartale roku wiele kategorii handlowych wypracowuje zyski, które pozwalają im funkcjonować i inwestować zarobione środki w pozostałych okresach roku i przetrwać trudny dla handlu I kwartał - podała PRCH.

Z kolei Polska Organizacja Handlu i Dystrybucji (POHiD) oceniła, że decyzja rządu o otwarciu sklepów i galerii handlowych jest racjonalna. Prezes POHiD Renata Juszkiewicz zapewniła, że placówki handlowe będą przestrzegać wymaganego przez rząd reżimu sanitarnego.

- Decyzję premiera Mateusza Morawieckiego o przywróceniu funkcjonowania sklepów przyjmujemy z radością - powiedziała PAP Juszkiewicz. - Będziemy w odpowiedzialny sposób przestrzegać reżimów sanitarnych, bo mamy świadomość, że to kwestia bezpieczeństwa pracowników, klientów i stałego funkcjonowania handlu - dodała.

- Jest to racjonalna decyzja, dzięki której w okresie przedświątecznym polskie rodziny nie zostaną pozbawione możliwości dokonywania tradycyjnych zakupów i robienia prezentów. Branża handlowa, jak pokazują dane, nie jest źródłem zakażeń, dlatego też Polacy mogą się czuć w sklepach całkowicie bezpieczni" - oceniła szefowa POHiD.

Jak zaznaczyła też Renata Juszkiewicz, organizacja chciałaby, aby rząd uwzględnił postulat branży dotyczący przywrócenia handlowych niedziel w grudniu. Dodała, że to pomogłyby w rozłożeniu ruchu klientów na siedem dni, z korzyścią dla konsumentów w tym szczególnym okresie przedświątecznym.

Wicepremier Jarosław Gowin oświadczył na sobotniej konferencji prasowej, że jego ministerstwo stoi na stanowisku, iż warto rozważyć, aby przynajmniej niedziela, 6 grudnia była handlowa. - Prowadzimy w tej sprawie konsultacje ze związkami zawodowymi - poinformował.