Wydruk strony Dla Handlu - www.dlahandlu.pl

Analitycy: Inflacja wrośnie o 2,3 proc. przez podwyżki cen żywnościISB - 12 października 2010 17:35


Inflacja konsumencka wyniosła 2,3 proc. r/r we wrześniu, czyli o 0,3 pp więcej niż w sierpniu, uważają analitycy ankietowani przez agencję ISB. Według nich, największy negatywny wpływ na poziom wskaźnika CPI może mieć wzrost cen żywności spowodowany głównie gorszymi zbiorami. Pozytywnie działały natomiast powakacyjne obniżki cen na stacjach benzynowych oraz wyrobów alkoholowych.


Dwunastu uwzględnionych w ankiecie ISB ekonomistów oczekuje, że wskaźnik wzrostu cen i usług konsumpcyjnych (CPI) wyniósł we wrześniu 2,3% r/r. Prognozy oscylują w wąskim przedziale 2,1% a 2,4%, przy średniej na poziomie 2,29%. Resort finansów szacuje wrześniowy poziom wskaźnika inflacji na 2,3%, a Ministerstwo Gospodarki na 2,2%.

Podstawowym czynnikiem działającym na ceny we wrześniu były ceny żywności, które po okresie niespodziewanie dużych spadków w okresie letnim, teraz w szybkim tempie drożeją. Należy oczekiwać znacznego wzrostu cen warzyw, nabiału i produktów zbożowych, czego - przy drożejących także produktach z importu - nie było w stanie zrekompensować taniejące mięso.

Kolejnym sezonowym, choć znacznie słabiej działającym na wrześniowe ceny, czynnikiem były obniżki w kategorii napojów oraz alkoholi spowodowane zakończeniem okresu upałów, ale także czasu grillowania i wzmożonej konsumpcji np. piwa czy przetworów mięsnych. Jednak te impulsy nie dość, że nie są mocne, to mają charakter jednorazowy.