Wydruk strony Dla Handlu - www.dlahandlu.pl

Maląg: Na ratowanie miejsc pracy przeznaczono 200 mld złPAP - 9 marca 2021 15:23


Około 200 mld zł zostało już przekazanych na wsparcie przedsiębiorców i pracowników. Zostało uratowanych ponad 6,5 mln miejsc pracy - powiedziała we wtorek minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Minister Maląg na wspólnej konferencji z wiceminister rozwoju, pracy i technologii Olgą Semeniuk mówiła o realizacji Tarczy Antykryzysowej i Krajowym Planie Odbudowy.

Szefowa MRiPS poinformowała, że na wsparcie przedsiębiorców i pracowników przeznaczono ok. 200 mld zł. Powiedziała, że udało się uratować ponad 6,5 mln miejsc pracy. Przypomniała, że z danych Eurostatu wynika, że w styczniu Polska miała najniższe bezrobocie w Unii Europejskiej - wyniosło ono 3,1 proc. Na drugim miejscu były Czechy z bezrobociem na poziomie 3,2 proc, a na trzecim Holandia - 3,6 proc.

Minister przypomniała, że w minionym roku PKB w Polsce obniżył się o 2,8 proc.

"Jest to niski spadek w porównaniu ze średnimi spadkami w krajach Unii Europejskiej, gdzie średnia jest 7,4 proc. Ale kiedy ten spadek produktu krajowego brutto przeliczymy na mieszkańca, to zauważycie państwo, że w Polsce ten spadek jest o 2 proc., a w innych krajach, takich jak Francja, Belgia, Austria, Niemcy, ten spadek jest między 2 a 13 proc." - powiedziała.

Maląg przywołała również dane wskazujące na dynamikę wzrostu PKB na mieszkańca między rokiem 2011 a 2020.

"Widzimy, że ta dynamika wynosi 37,7 proc., co pokazuje, że Polska jest szósta na tle państw europejskich, a więc jest to bardzo dobry wynik, który pokazuje, że rzeczywiście po okresie pandemii jesteśmy w stanie wrócić na drogę szybkiego rozwoju gospodarczego" - powiedziała. Zapewniła, że realizacja programów społecznych "nie jest w żaden sposób zagrożona".