Wydruk strony Dla Handlu - www.dlahandlu.pl

KMPG: galerie handlowe dobrze postrzegane przez bankiPAP - 26 października 2010 15:23


Po kryzysie, banki w Europie Środkowo-Wschodniej wciąż niechętnie udzielają kredytów na nieruchomości - wynika z raportu firmy doradczej KPMG. Krajem, w którym łatwiej jest uzyskać finansowanie na ten cel, jest Polska.

"W Polsce banki nie mają problemów i raczej chętnie finalizują projekty deweloperskie, ale pod warunkiem spełnienia wszystkich kryteriów" - powiedział dziennikarzom Steven Baxted z KPMG. Dodał, że banki wymagają od starających się o kredyt przedsiębiorców
m.in. stabilnego modelu biznesowego i znaczącego wkładu własnego. Podkreślił, że banki finansują projekty nieruchomościowe "o wysokiej jakości".

"Generalnie, chęć do finansowania jest większa w krajach, które okazały się być bardziej elastyczne w czasach kryzysu. Liderem w regionie jest Polska" - zauważył.


Z badania KPMG wynika, że w naszym kraju dużą szansę na pozyskanie kredytu mają również takie inwestycje jak galerie handlowe, czy np. magazyny. Najmniej chętnie banki finansują inwestycje hotelarskie. "Jednak dobre projekty inwestycyjne mogą liczyć na rozsądne warunki finansowania" - powiedział Baxted.

Raport KMPG zawiera informacje za pierwsze półrocze 2010 r. Powstał on na podstawie rozmów z przedstawicielami ponad 50 banków z regionu Europy Środkowo-Wschodniej, m.in. z Bułgarii, Węgier, Czech, Polski, Rumunii, Słowacji. W Polsce rozmowy zostały przeprowadzone z przedstawicielami dziewięciu dużych banków.