Wydruk strony Dla Handlu - www.dlahandlu.pl

ZPPHiU: Przed branżą handlową czas odrabiania stratMW, dlahandlu.pl - 6 maja 2021 15:35


Łączna liczba dni zamknięcia sklepów w wielkopowierzchniowych obiektach handlowych przekroczyła  po weekendzie majowym 145 -  to 40 proc. dni roku. Przedstawiciele Związku Polskich Pracodawców Handlu i Usług podkreślają, że nadszedł czas na skupienie się na reorganizacji systemu zależności między udostępniającymi i korzystającymi z przestrzeni w centrach handlowych.

 - Przed branżą handlową czas odrabiania strat, ale też praca nad regulacją stosunków pomiędzy udostępniającymi i korzystającymi z lokali w centrach handlowych. Krajobraz po pandemii w niczym nie przypomina tego z lat minionych, dlatego należy  dostosować do nowych okoliczności regulacje pomiędzy stronami.  Przedpandemiczne  umowy i warunki biznesowe uzgodnione pomiędzy stronami nie są adekwatne do nowych okoliczności – podsumowuje Zofia Morbiato, dyrektor generalna ZPPHiU.

Wciąż powodem sporów interpretacyjnych pozostaje nieprecyzyjny artykuł 15ze. To przepis, który sprawdził się po pierwszym lockdownie, gdy opłaty za czas zamknięcia sklepów w centrach handlowych zostały zniesione,  a umowy z udostepniającymi powierzchnię handlową przedłużono o 6 miesięcy oraz ilość dni zamrożenia. Zastosowanie tego przepisu podczas każdego kolejnego lockdownu powodowało jednak żądanie przedłużania umów o dodatkowe 6 miesięcy na warunkach sprzed pandemii. Dziś wymaga to uporządkowania i logicznego domknięcia.