Wydruk strony Dla Handlu - www.dlahandlu.pl

Topaz dzięki fotowoltaice zaoszczędzi 500 tys. zł rocznieEK - 12 maja 2021 12:57


Polska sieć sklepów TOPAZ od 2019 roku inwestuje w instalacje PV. Pierwsze dwie, pilotażowe uruchomione zostały w połowie roku 2019, a współpraca TOPAZ z Alians OZE rozpoczęła się w maju 2020 roku. Zainstalowano wówczas panele na sklepie w miejscowości Ogródek.

Kooperacja firm to audyt niemal 30 sklepów firmy TOPAZ - Sporządzone zostały kosztorysy z uwzględnieniem zużycia energii elektrycznej w poszczególnych sklepach i wykonano 19 realizacji, kolejne dwie są w trakcie montażu – wskazuje Jakub Jadziewicz, członek zarządu Alians OZE.

- Dzięki współpracy z Alians OZE wykonaliśmy instalacje o łącznej mocy 0,9 MW. W obecnym roku przekroczymy moc 1 MW. Dzięki instalacjom fotowoltaicznym jesteśmy w stanie zaoszczędzić rocznie około 500 tys. zł – dodaje właściciel sieci sklepów TOPAZ.

Jak wynika z prognoz Alians OZE, inwestycja powinna zwrócić się w około 5 lat. Jednak biorąc pod uwagę wzrosty cen energii elektrycznej może być to krótsza perspektywa czasu.

- Jako sieć sklepów TOPAZ staramy się ograniczyć koszty związane z funkcjonowaniem placówek. Instalacje fotowoltaiczne są bardzo dobrym rozwiązaniem. Optymalnym rozwiązaniem byłoby, gdyby każdy nowy sklep w sieci TOPAZ miał już uwzględnioną instalację fotowoltaiczną na dachu – podsumowuje Zbigniew Paczóski.