Wydruk strony Dla Handlu - www.dlahandlu.pl

Morawiecki: chcemy, żeby pracownicy więcej zarabialiPAP - 17 maja 2021 12:02


Celem zmian proponowanych w Polskim Ładzie jest wzrost wynagrodzeń pracowników – zadeklarował premier Mateusz Morawiecki i zapewnił, że na proponowanych zmianach podatkowych skorzysta 90 proc. Polaków. Premier wezwał też opozycję do poparcia planu.

W poniedziałek premier wyruszył z prezentacją Polskiego Ładu w podróż po województwach lubelskim i podkarpackim. Pytany o zastrzeżenia opozycji związane z podniesieniem obciążeń dla osób zarabiających od 6 tys. brutto miesięcznie, premier powiedział, że "nie jest właściwe, żeby pewna grupa, zdecydowanie lepiej uposażona, wykorzystywała jeszcze swoje przywileje, natomiast ogromna większość Polaków płaciła proporcjonalnie więcej do tego budżetu".

"Tym ruchem państwo polskie podnosi wynagrodzenia dla kilkunastu milionów Polaków niżej zarabiających i średnio zarabiających. 90 procent Polaków skorzysta bądź nie straci ani złotówki na naszych rozwiązaniach" - przekonywał.

"Zapraszamy wszystkie partie w parlamencie, także partie opozycyjne, do wspierania Polskiego Ładu. Dzisiaj to nie jest czas, żeby rozpatrywać dawne urazy, podziały, rozdźwięki. Chcemy przede wszystkim wskazać na to, że Polski Ład ma być ładem sprawiedliwym, a jednocześnie efektywnym, to znaczy podnoszącym produktywność całego polskiego społeczeństwa: - mówił w przedsiębiorstwie szklarniowym JMP Flowers w Stężycy (pow. rycki, woj. lubelskie).

"To jest nie tylko wielki sukces, to jest wielka radość, że udało się w +Planie odpowiedzialnego rozwoju+ tak przebudować system gospodarczy, żeby ludzie mieli pracę. A teraz chcemy, żeby za tę pracę dostawali jak najwięcej środków. Dlatego państwo polskie dzieli się tymi środkami z nimi" - mówił Mateusz Morawiecki.

Przyznał, że "nie jest tak, że w ramach reformy, którą proponujemy, budżet wyjdzie na zero". "Niestety nie. Budżet będzie w deficycie, ale ten deficyt chcemy przeznaczyć na to, żeby pracownicy byli jeszcze lepiej zmotywowani, żeby więcej zarabiali, żeby było im łatwiej po prostu" - powiedział.

Polski Ład to firmowany przez partie tworzące Zjednoczoną Prawicę nowy program społeczno-gospodarczy na okres po pandemii. Jego fundamenty to 7 proc. PKB na zdrowie; obniżka podatków dla 18 mln Polaków (w tym kwota wolna od podatku do 30 tys. zł i podniesienie progu podatkowego z 85,5 tys. zł do 120 tys. zł), inwestycje, które wygenerują 500 tys. nowych miejsc pracy, mieszkania bez wkładu własnego i dom do 70 mkw. bez formalności, a także emerytura bez podatku do 2500 zł.