Reklama

DlaHandlu.pl – wiadomości handlowe, FMCG, ecommerce, franczyza, sieci handlowe

40% polskich internautów miało kontakt z transmisją live-commerce

Niemal 40 proc. Polaków miało już kontakt z transmisją live w e-commerce, jednak rzadko bierze w nich udział. Najczęściej oglądane są transmisje organizowane przez osoby prywatne (60% oglądających) oraz przez małe butiki lub małe firmy (53%) - wynika z raportu Inquiry.
Reklama
  • Według badania Live Commerce w Polsce: Czy to już rewolucja?, w tej chwili 70% Polaków nie zna pojęcia live commerce bez jego wyjaśnienia.
  • Ponad połowa grupy, która słyszała o live commerce, miała osobiste doświadczenia z oglądaniem tego typu transmisji.
  • Podczas transmisji online najczęściej kupujemy odzież, obuwie i akcesoria dla dorosłych i dzieci, ale klienci są otwarci na wszystkie kategorie produktowe sprzedawane w ten sposób.

 

Live-commerce w liczbach

70% Polaków nie zna pojęcia live commerce bez jego wyjaśnienia. Sytuacja zmienia się po zapoznaniu się z opisem tego zjawiska - 71% odpowiadających słyszało o takiej formie sprzedaży. Polacy spotykają się z live commerce głównie w mediach społecznościowych, a wśród nich – zdecydowanie najczęściej na Facebooku.

Ponad połowa tej grupy, która słyszała o live commerce, miała osobiste doświadczenia z oglądaniem tego typu transmisji. Ogółem, około 40% polskich internautów miało kontakt z transmisją live commerce. Udział w takich transmisjach jest już jednak rzadszy: prawie połowa oglądających przyznaje, że robi to rzadko, a tylko nieliczni (6%) robią to regularnie. Najczęściej oglądane są transmisje organizowane przez osoby prywatne (60% oglądających) oraz przez małe butiki lub małe firmy (53%).

Ogółem aż 60% spośród osób, które znają pojęcie live commerce, miało okazję wziąć udział w transmisji. Daje to ogółem 42% w skali ogólnopolskiej.

Zakupy streamingowe

Najczęściej oglądamy transmisje organizowane przez osoby prywatne oraz małe firmy i butiki. To sprawia, ze live commerce jest zjawiskiem niedocenianym, a czasem wręcz niedostrzeganym przez większe firmy.

Podczas transmisji online najczęściej kupujemy odzież, obuwie i akcesoria dla dorosłych i dzieci, ale klienci są otwarci na wszystkie kategorie produktowe sprzedawane w ten sposób.

Wysoka satysfakcja z live commerce – 82% wśród użytkowników tego rodzaju handlu deklaruje zadowolenie z tej formy zakupu. Większość badanych planuje dokonywanie zakupów podczas transmisji live commerce w przyszłości.

Live-commerce na świecie

Popularność zakupów live commerce wzrosła w czasie pandemii aż o 76% (średnia światowa) wobec okresu sprzed COVID-19. W Europie wzrost ten osiągnął nawet 86%.

W Chinach w 2020 roku live commerce stanowiło ponad 10% całego sprzedaży online wg GMV (Gross Merchandise Value). Prognozy na 2023 rok mówią o udziale ponad 24%.

Azja-Pacyfik to region, w którym popularność zjawiska live commerce jest najwyższa. W regionie Azji i Pacyfiku znajomość zjawiska deklaruje ponad 70% konsumentów, w Stanach Zjednoczonych 50%, a w Europie jedynie 30%

- Live commerce to zupełnie nowe zjawisko, które zmienia handel online. Choć wciąż trudno o precyzyjną definicję, live commerce zazwyczaj przybiera formę transmisji online organizowanych na kanałach social media, połączonych z prezentacją na żywo produktów danej firmy, butiku czy osoby prywatnej. Kupujący oglądając transmisję mogą w czasie rzeczywistym kontaktować się ze sprzedającym oraz kupować wybrane produkty. Reszta procesu zakupowego dzieje się na ogół już po zakończeniu transmisji online – czytamy w raporcie.

Reklama

Lista tagów

Zobacz komentarze (0)

Proszę podać imię
Proszę wpisać treść komentarza
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum