Reklama
Partner portalu

DlaHandlu.pl – wiadomości handlowe, FMCG, ecommerce, franczyza, sieci handlowe

68 proc. internautów kupuje w zagranicznych e-sklepach

W Polsce w Internecie kupuje już 84% internautów. To kolejny rok, gdzie odsetek kupujących online rośnie o ponad +10p.p. W stosunku do poprzedniej edycji badania “Omni-commerce. Kupuję wygodnie”, czyli do czerwca 2020 roku, penetracja e-zakupów wzrosła z 72% do 84%, czyli o +12p.p.
Reklama

 

Wartość rynku B2B e-commerce w ujęciu globalnym w 2019 roku wyniosła 21,8 bilionów dolarów, czyli 81% całego rynku (B2B i B2C), którego wartość szacowana jest na 26,7 bilionów dolarów.  Łączna sprzedaż z kanału B2B e-commerce w Europie wynosi 20% ogólnej sprzedaży B2B. Średnio w Internecie sprzedaje 11% europejskich firm B2B (od 5% w Grecji do 24% w Danii).
Cross-border e-commerce w UE jest szacowany na wartość 143 mld EUR w 2019. 59% jest generowana na marketplace’ach . W 2020 r. blisko 7 na 10 osób (68%) zamówiło produkty w e-sklepie, który zlokalizowany jest poza ojczyzną nabywcy – to kluczowy wniosek z raportu Global Voices 2021: Cross-BorderInsights.

E-eksport pozwala przedsiębiorcom w pełni wykorzystać potencjał transformacji cyfrowej. Posiadanie międzynarodowej platformy e-commerce daje zupełnie nowe możliwości, dzięki którym eksploracja nowych rynków jest łatwiejsza niż kiedykolwiek wcześniej.  Zalety e-eksportu to rozszerzone rynki zbytu, zwiększona liczba klientów, zwiększona baza rynkowa dla firm, które na macierzystym rynku stają w obliczu silnej konkurencji i przesycenia rynku, możliwy wysoki popyt na rynku zagranicznym, jeśli zostanie tam wprowadzony nowy produkt, wysoki popyt, jeśli rynek charakteryzuje się nieznaczną konkurencją albo firma wyszukała niszę rynkową, której nie obsługuje żaden z konkurentów, niższe koszty wytwarzania wskutek osiągnięcia w produkcji korzyści skali, zwiększone zyski dzięki obniżeniu jednostkowego kosztu i rozłożeniu stałych kosztów na produkty sprzedawane w kraju i za granicą,  jedna platforma e-sprzedaży daje łatwość uruchamiania kolejnych rynków.

Dziś e-eksportuje tylko 6% wszystkich badanych firm . Wśród firm zamierzających dopiero wejść w ecommerce widać natomiast znacznie większy nacisk na e-eksport (39% vs 24% tych, które już mają platformę) .

E-eksport powinien stawać się coraz bardziej naturalną formą rozwoju handlu dla firm. Jedna platforma dla wielu rynków oznacza nie tylko optymalizację kosztów, podniesienie wydajności czy lepsze doświadczenie dla użytkowników końcowych, ale też skuteczniejsze, kompleksowe zarządzanie strategią digital na całym kontynencie, a nawet globalnie.

Niezbędnym elementem budowania strategii wyjścia zagranicę za pomocą e-commerce jest m.in. analiza zachowań e-kupujących na wybranym rynku docelowym. Konieczne jest określenie profilu e-kupującego i skłonności do zakupów cross-border. Dla przykładu Holandia to kraj, gdzie e-kupujący są najbardziej lojalni – 95% preferuje zakupy w lokalnych e-sklepach. Ten sam trend odnotowała Polska – 94%. Malta czy Cypr to kraje, gdzie zakupy online to przede wszystkim zakupy cross border odpowiednio 96 i 95% .
Firma musi mieć w sobie „to coś”, czasem trudne do zidentyfikowania, co odróżnia ją od innych, ale na takie wyróżniki trzeba cały czas pracować, dlatego tak ważne jest podejście w oparciu o tzw. propozycję wartości.
Klientom wciąż trzeba dostarczać pozytywnych bodźców, by nakłaniać ich do zakupów niezależnie, czy mieszkają w Polsce, Rumunii, czy Francji. Decyzje o zakupach są podejmowane często na podstawie emocji, co w jednakowym stopniu odnosi się do wszystkich obywateli UE. Dlatego kluczowe jest stosowanie uproszczonych sposobów informacji i dbanie o jak najlepsze Customer Experience - CX.

Stworzenie emocjonalnej relacji między konsumentem a produktem jest tajemnicą e-biznesu. Badania dowodzą, że uwagę przyciągają obrazy, które wywołują emocje. Im intensywniejsza emocja, tym głębsze połączenie neurologiczne w mózgu konsumenta. Dlatego kluczowym zadaniem firm jest określenie toku myślenia klienta, a następnie ustalenie związku między nim a konkretnymi cechami produktu.

Reklama

Lista tagów

Zobacz komentarze (0)

Proszę podać imię
Proszę wpisać treść komentarza
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum