Reklama

DlaHandlu.pl – wiadomości handlowe, FMCG, ecommerce, franczyza, sieci handlowe

Alibaba przetrwała burzę dzięki dużym zwolnieniom

Alibaba odnotował lepsze niż oczekiwano kwartalne przychody, głównie dzięki skutecznym wysiłkom zmierzającym do obniżenia kosztów i złagodzeniu przez Chiny ograniczeń związanych z COVID-19.
Reklama

Gigant handlu elektronicznego przetrwał słabą koniunkturę gospodarczą w Chinach, które dopiero w grudniu zniosły trzyletnią politykę zero-COVID.

Przychody Grupy Alibaba wzrosły o 2 proc., do 247,76 miliardów juanów (35,92 miliardów dolarów) w trzecim kwartale fiskalnym, zakończonym 31 grudnia 2022 roku. Konsens Refinitiv, sporządzony przez 23 analityków, zakładał przychody na poziomie 245,18 miliardów juanów.

Zysk netto przypadający na zwykłych akcjonariuszy wzrósł o 69 proc., do 46,82 mld juanów z 27,69 mld rok wcześniej.

Alibaba przetrwał stagnację w chińskiej gospodarce

Amerykańskie akcje Alibaby wzrosły o 1,8 proc. wkrótce po otwarciu Wall Street, po tym jak handel w transakcjach przedrynkowych wzrósł aż o 6 proc.

Całkowita sprzedaż detaliczna w Chinach spadła w grudniu o 1,8 proc., podczas gdy chińska gospodarka odnotowała w ubiegłym roku jeden z najgorszych wskaźników wzrostu od prawie pół wieku, rozwijając się zaledwie o 3 proc.

Alibaba przetrwał burzę częściowo poprzez wycofywanie się z międzynarodowych operacji i redukcję personelu. Raport o zarobkach wskazuje na likwidację aż 19 576 etatów w 2022 roku, czyli zmniejszenie zatrudnienia o 7,5 proc.

Oczekuje się, że wydatki detaliczne w Chinach pozostaną niskie przez pierwszą część roku, chociaż analitycy spodziewają się, że polityka stymulacyjna i ostateczne uwolnienie oszczędności konsumentów nastąpią w okolicach wiosny.

Reklama

Lista tagów

Zobacz komentarze (0)

Proszę podać imię
Proszę wpisać treść komentarza
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum